Ευρωμπάσκετ 2017: Νίκησε το Ισραήλ

Την παρθενική νίκη του στο Ευρωμπάσκετ 2017 πανηγύρισε το Ισραήλ, καθώς επικράτησε 82-80 της Γερμανίας και έκανε... άνω-κάτω τον 2ο όμιλο, που φιλοξενείται στο Τελ Αβίβ.

Οι γηπεδούχοι «γύρισαν» το ματς από το -16 στην τελευταία περίοδο και υποχρεώσαν στην πρώτη ήττα της τη «νατσιονάλμανσαφτ», που ισοβαθμεί στην κορυφή με Ιταλία και Λιθουανία.

Μετά από δύο σερί ήττες, οι οικοδεσπότες του ομίλου έδειξαν... σημεία ζωής και προηγήθηκαν 33-23 στο 13ο λεπτό, όμως γρήγορα οι Γερμανοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν 43-43 στο τέλος του ημιχρόνου. Από κει και πέρα τα «πάντσερ» επέβαλαν το ρυθμό τους και, παρότι ο Σρέντερ φορτώθηκε με τέταρτο φάουλ στην τρίτη περίοδο, «έχτισαν» μία διαφορά που έφτασε ως το +16 (75-59) στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου. Οι Ισραηλινοί δεν τα παράτησαν, κράτησαν τους Γερμανούς χωρίς καλάθι εντός πεδιάς για οκτώ λεπτά και πέρασαν μπροστά 78-77 με τον Χάουελ, 2΄21΄΄ πριν τη λήξη. Ο Σρέντερ έδωσε προσωρινά «ανάσα» στην ομάδα του (80-78), αλλά ο Πνίνι με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, ο Σρέντερ αστόχησε και ο Μέκελ με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 82-80, αφού το τρίποντο του Τάις στην τελευταία γερμανική επίθεση δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 43-43, 69-57, 80-82

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Κρις Φλέμινγκ): Λο 2 (6ασ.), Φόιγκτμαν 13, Στάιγκερ, Τάντα 4, Τάις 15 (1τρ., 15ρ.), Μπέντσινγκ 4 (1), Σρέντερ 20 (7ασ., 3κλ.), Ακπινάρ 7 (1), Μπάρτελ 10, Χέκμαν 2, Χαρτενστάιν 3 (1)

ΙΣΡΑΗΛ (Ερέζ Εντελστάιν): Χάουελ 23 (9ρ., 7κλ.), Ντόσον, Μέκελ 12, Ελιγιάχου 6, Κάσπι 20 (11ρ.), Πνίνι 15 (3), Μπλέιζερ, Τιμόρ 3 (1), Οχαγιόν 3 (1)

Super League 2: Εξασφάλισε την άνοδο ο Λεβαδειακός!
Πόλο Γυναικών: Στον τελικό του Champions League o Ολυμπιακός!
ΠΑΟΚ: Ίωση ο Κωνσταντέλιας και χάνει το ντέρμπι!
ΑΕΚ: Αγάλματα των Νεστορίδη και Παπαϊωάννου θα τοποθετηθούν στην «OPAP Arena»