Ευρωμπάσκετ 2017: Με τρομερό Σρέντερ η Γερμανία

Η Γερμανία επικράτησε με 75-63 της Ουκρανίας με τον Σρέντερ να βγάζει μάτια

Με το... δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Γερμανία στο Ευρωμπάσκετ 2017 που δε δυσκολεύτηκε να νικήσει την Ουκρανία με 75-63. Ο Σρέντερ ήταν όλα τα λεφτά για τα «πάντσερ» καθώς έκανε το πάντα στο πάρκε και με 32 πόντους οδήγησε την εθνική του ομάδα σε μια εύκολη επικράτηση.

Η Ουκρανία ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα και προηγήθηκε με 16-9 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στην συνέχεια η Γερμανία ανέβασε την απόδοσή της και με ηγέτη τον Σρέντερ έκανε την ανατροπή και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων(39-33).

Στο δεύτερο ημίχρονο η «νατσιονάλμανσαφτ» είχε τον έλεγχο του αγώνα ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (58-47 στο 30΄). Στο τέταρτο δεκάλεπτο και ένω όλα έδειχναν πως η νίκη είχε κριθεί, η Ουκρανία κατάφερε να μείωσει στους 7 δύο λεπτά πριν την λήξη. Ο Σρέντερ όμως ήταν εκεί για την Γερμανία και με δικά του καλάθια οδήγησε την ομάδα του στο πρώτο ροζ φύλλο στο φετινό Ευρωμπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 39-33, 58-47, 75-63

Γερμανία (Φλέμινγκ): Λο 5, Βόιτμαν 8, Στάιγκερ 2, Τάντα 2, Τάις 7, Μπέντσινγκ 17 (3), Σρέντερ 32 (5), Άκπιναρ, Μπαρτέλ 2, Τίμαν.

Ουκρανία (Μούρζιν): Πουστοζβόνοφ 6, Κολτσένκο 5, Λουκασόβ, Οτβερτσένκο 8 (1), Λίποβι 2, Κορνιγιένκο 2, Μπομπρόβ 5, Ζαϊτσέβ 4 (1), Κραβτσόβ 3, Πούστοβι 11, Κόνιεβ 5 (1), Μισχούλα 12 (2)