Δεν χάνει με τίποτα η Γαλλία

Με ηγέτες τους Ντε Κολό και Πάρκερ η Γαλλία επικράτησε της Λιθουανίας με 73-67 και παρέμεινε αήττητη στο Ευρωμπάσκετ.

Ο πρώτος σταμάτησε στους 21 πόντους σημειώνοντας σημαντικά καλάθια στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ ο Πάρκερ πρόσθεσε άλλους 19 πόντους κάνοντας πολύ καλό παιχνίδι στα τελευταία λεπτά. Από την άλλη δεν υπήρχε κάποιος παίκτης, ώστε να πάρει τη Λιθουανία από το χέρι και να την οδηγήσει στη νίκη. Αξίζει πάντως να αναφέρουμε πως ο Βαλαντσιούνας σημείωσε 12 πόντους, ενώ ο Γιασάιτις πρόσθεσε άλλους 13.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και με την υποστήριξη του κόσμου, κατάφεραν αρχικά να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα. Στη συνέχεια όμως οι Γάλλοι δεν επηρεάστηκαν από το κλίμα που επικρατούσε στο γήπεδο και επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό. Το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 34-28 υπέρ της ομάδας του Βενσάν Κολέ, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο η Λιθουανία έκανε την αντεπίθεσή της. Δεν κατάφερε όμως να κρατήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος με τη Γαλλία να παίρνει τη νίκη με 73-67.

Δεκάλεπτα: 16-18, 28-34, 46-43, 67-73.
Λιθουανία (Κεμζούρα): Καουκένας 5 (1), Καλνιέτις 4, Πόσιους 6 (2), Γιανκούνας 4, Σονγκάιλα 9, Γιασάιτις 13 (3),  Βαλαντσιούνας 12, Λαβρίνοβιτς 2, Γιασικεβίτσιους 6 (1), Γιαβτόκας 6.
Γαλλία (Κολέ): Νοά 9, Μπατούμ 9 (1), Σεραφέν, Καουντί 3 (1), Πάρκερ 19, Τραορέ 4, Πιετρούς 4, Ντε Κολό 21 (1), Ντιό 4.

Για να δείτε την εξέλιξη του αγώνα πατήστε ΕΔΩ.

Σοκ! Σέξι καθηγήτρια θέλει να φορέσει προφυλακτικό σε μαθητή μπροστά στο κορίτσι του!
Νέα επιτυχία από το Super Paroli του ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ του ΟΠΑΠ!