Ολυμπιακός-Περιστέρι 91-83: Δύσκολη νίκη που έφερε εκνευρισμό - Αγνόησε τον Μπαρτζώκα ο Πίτερς (vid)

Το Περιστέρι έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, αλλά με υπέρμετρα σκληρή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την ανατροπή - Εκνευρισμένος ο Πίτερς, δεν έδωσε το χέρι του στον Μπαρτζώκα.

Σε εφαρμογή τη σκληρή του άμυνα έβαλε ο Ολυμπιακός για να καταφέρει να κάμψει την αντίσταση του Περιστερίου στο ΣΕΦ.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκε με 9 πόντους στο ημίχρονο, βρήκε διψήφιες διαφορές μέχρι και τις αρχές της τρίτης περιόδου, αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι στο... ξύλο των γηπεδούχων και υπέκυψε με 91-83.

Μάλιστα, στο πρώτο ημίχρονο το Περιστέρι προκάλεσε μεγάλο εκνευρισμό στον Ολυμπιακό και τον Γιώργο Μπαρτζώκα, ο οποίος ήταν έξαλλος με τους παίκτες του και κάποια στιγμή έφυγε από τον πάγκο πριν ολοκληρωθεί το τάιμ άουτ.

Ενδεικτικό κι ένα ακόμα περιστατικό, με τον Άλεκ Πίτερς να γίνεται αλλαγή και να αγνοεί επιδεικτικά το χέρι του προπονητή του, αλλά να το δίνει σε όλους τους υπόλοιπους στον πάγκο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-23, 43-52, 64-67, 91-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, κανένα λάθος σε 33 λεπτά), Κάναν 2 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Φαλ 10 (4/5 δίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1), Πίτερς 10 (3/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γουίλιαμς-Γκος 19 (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράιτ 18 (7/10 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 7 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ, ΜακΚίσικ 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ασίστ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 15 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Ράγκλαντ 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 9 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τόμπσον 8 (2/4 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Χουγκάζ 18 (1/1 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Ξανθόπουλος, Λοβ 11 (5/9 δίποντα), Πουλιανίτης 12 (3/4 τρίποντα), Κασελάκης 2 (0/5 σουτ), Ρένφρο 4, Ζούγρης

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Αναχώρησαν για Αγγλία οι «ερυθρόλευκοι» | Η ώρα και το κανάλι του αγώνα
Ισπανία: «Καμπάνα» στην Ατλέτικο Μαδρίτης για τις ρατσιστικές κραυγές εναντίον του Νίκο Ουίλιαμς
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Ντόρτμουντ – Παρί Σεν Ζερμέν και Euroleague
NBA: Ο Μάξεϊ «ντύθηκε» Ρέτζι Μίλερ κι οι Σίξερς απέφυγαν τον αποκλεισμό – Προβάδισμα για Καβαλίερς