Basket League, ΑΕΚ - Άρης 91-93: Μεγάλο «διπλό» με Τολιόπουλο
Eurokinissi

Basket League: Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε ο Άρης, επικρατώντας 93-91 της ΑΕΚ στα Λιόσια, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βασίλη Τολιόπουλο.

Ο Έλληνας γκαρντ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, τελείωσε τον αγώνα με double double, έχοντας 25 πόντους και 10 ριμπάουντ και οδήγησε τους «κίτρινους» της Θεσσαλονίκης σε μία σημαντική νίκη που τους κρατά σε επαφή με την πρώτη τετράδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να έχει τον έλεγχο, τη στιγμή που ο Άρης προσπαθούσε να βρει λύσεις, σε συνάρτηση και με τις απουσίες των Μποχωρίδη και Σταρκς. Η Ένωση πήρε νωρίς το προβάδισμα και έφτασε στο +6 (11-5) στο πρώτο πεντάλεπτο, περνώντας τη μπάλα κοντά στην ρακέτα. Οι Μακεδόνες προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά με «αιχμή» τον Αγραβάνη οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +3 (22-19) στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτο.

Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο, ο Άρης βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Σανόγκο, τη στιγμή που ο Τολιόπουλος άλλαξε το ρυθμό και με δικά του καλάθια και δημιουργία, οι «κίτρινοι» πήραν προβάδισμα 29-28 και έφτασαν στο +3 (33-30) στο 15’. Στη συνέχεια, κανένας από τους δύο αντιπάλους μπορούσε να πάρει διαφορά, με τους Θεσσαλονικείς να πηγαίνουν με το +1 (43-42) στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη μπήκε με διάθεση να «σφίξει» την άμυνά της και με τους Χάρελ και Τολιόπολο να δίνουν λύσεις στην επίθεση, έφτασε στο +9 (56-47) στο 24’. Η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και με σερί 24-11 πήρε προβάδισμα 71-67 με τρίποντο του Μόργκαν με buzzer beater.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι. Περίπου 80 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, ο Βασίλης Τολιόπουλος έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στους φιλοξενούμενους (86-81), αλλά δύο άστοχες βολές του Μπάνγκστον και ένα καλάθι και φάουλ του Μόργκαν έφεραν το ματς στα ίσια (86-86).

Ένα νέο τρίποντο του Έλληνα γκαρντ του Άρη έκανε το 89-86 για τους «κίτρινους», όμως, ο Νάιτ με δύο βολές μείωσε 89-88. Δύο εύστοχες βολές του Γκάλινατ διαμόρφωσαν το 91-88 υπέρ της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη. Με 18 δευτερόλεπτα για το τέλος, ο Νάιτ δεν πήγε για τρίποντο αλλά κέρδισε δύο βολές, τις οποίες και εκμεταλλεύτηκε (91-90), ενώ στην τελευταία επίθεση, με το σκορ 93-91 ο Μόργκαν δεν κατάφερε να σκοράρει και η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να στείλει το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-43, 71-67, 91-93.

ΑΕΚ (Ζοάν Πλάθα): Ραντλ 10 (1), Νάιτ 18 (1), Κουζέλογλου 5, Μόργκαν 18, ΜακΡέι 19 (1), Τίλμαν 12, Χολ 2, Καράμπελας, Πιλάβιος, Νετζήπογλου 6, Αγραβάνης 1, Χατζηδάκης.

Άρης (Γιάννης Καστρίτης): Τολιόπουλος 25 (4), Μπλούμπεργκς 6, Ντε Σόουζα 2, Χάρελ 16 (2), Γκάλινατ 19 (3), Σλαφτσάκης, Σάνογκο 13, Κατσίβελης, Περσίδης, Καλόγηρος, Μπάνκστον 12.