Basket League: «Αφεντικό» στη Θεσσαλονίκη ο ΠΑΟΚ - Φτιάχνει σερί το Περιστέρι | Η βαθμολογία

Basket League: Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης για την 7η αγωνιστική, μια και επιβλήθηκε 82-76 του Άρη.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν καλύτερος κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας διψήφια διαφορά, η οποία έφτασε ακόμα και τους 20 πόντους. Όμως, στο 3ο δεκάλεπτο, οι «κίτρινοι» έβαλαν μερικά μεγάλα σουτ, μείωσαν σε απόσταση… βολής, αλλά οι «ασπρόμαυροι» άντεξαν στην πίεση και πήραν την 4η νίκη τους, όσες έχει και η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Κένταλ Σμιθ με 18 πόντους, έναν περισσότερο από τον Τζάστον Άλστον, ενώ καθοριστικός ήταν ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 14 πόντους. Από την άλλη, ο Ρομπέρτο Γκάλινατ σημείωσε 19 πόντους για τον Άρη, με Ίσμαελ Σανόκο να προσθέτει άλλους 17 πόντους, αλλά αποχώρησε στα τελευταία λεπτά με διάστρεμμα.

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 54-34, 68-59, 82-76.

TA HIGHLIGHTS

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Φώτης Τακιανός (ΠΑΟΚ)

Γιάννης Καστρίτης (Άρης)

Φτιάχνει σερί το Περιστέρι

Την 4η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League πανηγύρισε το Περιστέρι, επικρατώντας 89-87 του Λαυρίου, έπειτα από ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έφτασε το ρεκόρ της στο 4-3, τη στιγμή που το «συγκρότημα» των Μεσογείων έπεσε στο 3-4.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Χουγκάζ και Ράγκλαντ. Ο πρώτος τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους, τη στιγμή που ο δεύτερος είχε 14 πόντους και 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Κένι Ουίλιαμς ήταν κομβικός στην τέταρτη περίοδο με 14 πόντους.

Από την άλλη, για τους φιλοξενούμενους ο Καστανέδα ήταν το πρώτο… βιολί, μια και είχε 20 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ, ενώ ο Θόρντον είχε 19 πόντους με 3 εύστοχα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 32-23, 50-45, 63-67, 89-87.

6

Παναθηναϊκός: Πολλές απουσίες για Άρη, μόνος στόπερ στην αποστολή ο Βίτορ Ούγκο!
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Live Streaming το Game 5 των τελικών της Volley League γυναικών
Παναθηναϊκός AKTOR: Εκτός ο Χουάντσο, στην Ισπανία για εξετάσεις
Χάντμπολ: Στον τελικό του EHF European Cup ο Ολυμπιακός / Όμιλος Ξυνή - Ιστορική πρόκριση