Basket League: Καλαϊτζάκης και Γκριγκόνις υπέγραψαν τη μεγάλη ανατροπή!

Με κορυφαίο τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη και εξαιρετικό τον Μάριους Γκριγκόνις, ο Παναθηναϊκός αν και έχανε 19 πόντους στο Περιστέρι, επέστρεψε στα τελευταία 15 λεπτά και νίκησε 64-66.

Σημαντική επικράτηση του Παναθηναϊκού στο Περιστέρι με 66-64, ειδικά με τον τρόπο που εξελίχθηκε η αναμέτρηση. Οι "πράσινοι" έχοντας τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη σε σπουδαία βραδιά, στην καλύτερή του με τη φανέλα του "τριφυλλιού", επέστρεψαν ενώ βρέθηκαν να χάνουν με 19 πόντους και στην τελική ευθεία της αναμέτρησης έκαναν σπουδαίου come back επικρατώντας τελικά με ένα καλάθι!

O Γκριγκόνις με 20 πόντους για τους νικητές, καθοριστικός παράγοντας βέβαια ο Καλαϊτζάκης με 16 όλους στο come back των "πράσινων".

Το πρώτο δεκάλεπτο έμοιαζε με επιθετική… κακοποίηση και για τις δύο ομάδες. Τα καλάθια έμπαιναν πολύ δύσκολα, οι άμυνες κυριάρχησαν, τα λάθη πολλά. Έτσι με τρίποντο στο τέλος για το Περιστέρι ήρθε το 13-11 στο 10’. Η δεύτερη περίοδος βρήκε τον Παναθηναϊκό «πελαγωμένο» και τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις, είτε με σουτ είτε-κυρίως-με γρήγορο παιχνίδια μετά από τις πολλές άστοχες προσπάθειες του «τριφυλλιού». Και τελικά με τρίποντο του Χαντ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, ήρθε το 36-24 στο 20’.

Με την ψυχολογία στα ύψη το Περιστέρι βρήκε ευστοχία στις αρχές της τρίτης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να «μαζέψει» τη διαφορά, όμως τρία συνεχόμενα τρίποντα των γηπεδούχων εκτόξευσαν τη διαφορά στο 45-26. Σε εκείνο το σημείο, οι «πράσινοι» βρήκαν επιθετική λύση στο πρόσωπο του Καλαϊτζάκη. Με τρίποντα, καλάθια και φάουλ, έδωσε πολύτιμους πόντους στην ομάδα του Αταμάν. Για να έρθει και τρίποντο του Γκριγκόνις το οποίο έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (53-44) και στη συνέχεια ο Καλαϊτζάκης μείωσε σε 53-46. Ένα καλάθι του Χαντς διαμόρφωσε το 55-46 που ήταν αποτέλεσμα τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός «ροκάνισε» τη διαφορά μέχρι το 57-54 του 33’. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 5-0 σερί για το 62-54, με τους «πράσινους» να απαντούν με πέντε πόντους του Γκραντ για το 62-59. Η ισοφάριση για το «τριφύλλι» ήρθε στο 64-64 με καλάθι και φάουλ του Γκριγκόνις.

Ο Λεσόρ με φόλοου στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού έκανε το 64-66 για τους «πράσινους» και οι γηπεδούχοι αστόχησαν στο τελευταίο σουτ με τον Ντάγκουμπιτς. Έτσι ήρθε η σημαντική νίκη για το «τριφύλλι» ειδικά όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-11, 36-24, 55-46, 64-66

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Πουρσανίδης, Καρπάνος

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Ράγκλαντ 4 (2/7 σουτ, 4 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 6 (2/7 σουτ), Χαντς 6 (2/7 σουτ), Κασελάκης 8 (2), Τόμπσον 5 (2/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 6 (3/3 δίποντα, 3 ασίστ), Ξανθόπουλος, Πουλιανίτης, Ρένφρο 12 (6/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 11 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χουγκάζ 4 (2/9 σουτ), Ζούγρης 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόζα 2 (0/5 σουτ, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπαλτσερόφσκι 2 (9 ριμπάουντ), Γκραντ 11 (3/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Γκριγκόνις 20 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/6 βολές), Ερνανγκόμεθ 4 (2/9 σουτ, 8 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 16 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Μωραΐτης, Παπαπέτρου, Λεσόρ 8 (4/5 δίποντα), Αντετοκούνμπο, Μαντζούκας 3 (1)

Μεταγραφές, Παναθηναϊκός: Επιμένει για Ιωαννίδη η Σπόρτινγκ - «Μπορεί να φτάσει τα 20.000.000 ευρώ»
Δωρεάν παιχνίδια στο opaponline.gr με έπαθλα* για όλους
Παναθηναϊκός AKTOR: Γενική είσοδος 10 ευρώ για το ματς με τον ΠΑΟΚ
Τελικός Κυπέλλου: Οριστικά χωρίς κόσμο - Από 30 προσκλήσεις θα πάρουν Παναθηναϊκός και Άρης