Super Cup 2023, Περιστέρι - ΠΑΟΚ 64-49: «Πέταξε» στην 3η θέση με Χουγκάζ (vids)

Super Cup 2023: Την 3η θέση της διοργάνωσης κατέκτησε το Περιστέρι επικρατώντας 64-49 του ΠΑΟΚ στον μικρό τελικό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το «συγκρότημα» του Βασίλη Σπανούλη ήταν ο Νίκος Χουγκάζ. Ο Έλληνας άσος τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους, με τους Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ και Τζο Ράγκλαντ να προσθέτουν από 11 πόντους, έκαστος. Από την άλλη πλευρά, πρώτος σκόρερ για τον «Δικέφαλο του Βορρά» ήταν ο Τζαμάν ΜακΝίς με 14 πόντους.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που πήραν το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, ωστόσο, μετά το 5ο λεπτό, οι Αθηναίοι αντέδρασαν και με επιμέρους 10-0 πήραν προβάδισμα 7 πόντους (15-8) στο 7’ με τη διαφορά να κλείνει στο +6 για το Περιστέρι (20-14) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα των δυτικών προαστίων διατήρησε το προβάδισμα και σιγά σιγά με τρίποντες «βόμβες» του Νίκου Χουγκάζ, άρχισε να ανοίγει τη διαφορά, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείνει στο +15 (41-26).

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε στους 11 πόντους (41-30), όμως η αντίδραση του Περιστερίου ήταν και πάλι άμεση, φτάνοντας και πάλι στο +15 (45+30), ενώ λίγο πριν το τέλος, η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 20 πόντους (50-30) στο 28’, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο +16 (53-37).

Τα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου βρήκε τον «Δικέφαλο του Βορρά» να κάνει την προσπάθειά του για να επιστρέψει στον αγώνα, μείωσε στους 13 (53-40), όμως, σ’ εκείνο το σημείο ανέλαβε… δράσε ο Μήτρου-Λονγκ με μακρινά σουτ, ενώ καθοριστικός ήταν και πάλι ο Νίκος Χουγκάζ, ο οποίος ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Περιστερίου.

Το τελικό 64-49 βρήκε την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να κατακτά την 3η θέση του Super Cup 2023 που έλαβε χώρα στην Ρόδο, ενώ ο ΠΑΟΚ περιορίστηκε στην 4η θέση της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 41-26, 53-37, 64-49

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Ράγκλαντ 11, Ντάνγκουμπιτς 2, Χαντς 6 (2), Χουγκάζ 22 (5), Ζούγρης 1, Μήτρου-Λονγκ 11 (2), Ξανθόπουλος 2, Χατζής, Πουλιανίτης 2, Κασελάκης, Ρένφρο 2, Γουίλιαμς 5 (1).

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Φλάτεν, Γκίλμορ 2, ΜακΝίς 14, Χάρισον 6, Φρίντρικσον 2, Τσιακμάς 7 (2), Τσαϊρέλης 4, Μαργαρίτης 5 (1), Κωνσταντινίδης, Αρσενόπουλος 6, Σωτηρίου, Μπελιάουσκας 3 (1).