Basket League: Εκπληκτικό Λαύριο, «σίφουνας» στην έδρα της ΑΕΚ! (Video)
Intime

Basket League: Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ σε όλο το 40λεπτο, το Λαύριο επικράτησε εύκολα στην έδρα της ΑΕΚ με 95-81.

Για όσους δεν είδαν το ματς, είναι έκπληξη. Για όσους το είδα, είναι απλά η καταγραφή των εμφανίσεων των δύο ομάδων. Το εκπληκτικό Λαύριο ήταν ανώτερο της ΑΕΚ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης στα Λιόσια. Και πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 95-81.

Η αναμέτρηση άρχισε αρκετά «κλειστά» στο σκορ, χωρίς κάποια ομάδα να ξεφεύγει. Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα 20-14 στο 8’, όμως το Λαύριο άμεσα «απάντησε» και πέρασε μπροστά 20-23.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε χωρίς να ξεφεύγει κάποιος απ’ τους δύο. Στο 17’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +5 και τελικά προηγήθηκαν 36-42 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η αρχή του τρίτου δεκαλέπτου έκρινε την αναμέτρηση, με τον ασταμάτητο Κόουλ και τον Γκρέι να φτάνουν τη διαφορά στο +17 (36-53) του 22’. Η ΑΕΚ μείωσε στους 8, ο Ζάρας ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια νούμερα και στο 30’ το σκορ ήταν 56-67.

Το Λαύριο όχι απλά δεν έχασε τη διαφορά αλλά την αύξησε κιόλας, ανεβάζοντας στο 58-73 την απόστασή του απ’ την Ένωση. Στο 36’ οι φιλοξενούμενοι ήταν στο +18 με 67-85 και ουσιαστικά όλα είχαν τελειώσει. Στο 37’ είχαμε τη μεγαλύτερη διαφορά (+22) με την ΑΕΚ να «μαζεύει» την ήττα της στο τέλος για το τελικό 81-95.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-42, 56-67, 81-95.

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φρέιζιερ, Ξανθόπουλος 8 (2), ΜακΓκριφ 4, Γιάνκοβιτς 15 (2), Μίτσελ 11, Πετρόπουλος 2, Φλιώνης 4, Μάιλς 10 (3), Γόντικας 7, Παπαδάκης 3 (1), Ουίλιαμς 17 (1)

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Γκρέι 5 (1), Φλαγκ 12, Κόουλ 23 (3), Νικολαϊδης 4, Λάνγκεβαϊν, Ζάρας 19 (4), Κολοβέρος 13 (1), Κουζέλογλου 17 (3), Γερομίχαλος 2

Champions League: Ο Βινίσιους κράτησε όρθια τη Ρεάλ στο Μόναχο!
Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 80-82 (71-71 κ.α.): Ο Πάρκερ τον… ξέρανε στην εκπνοή
Το ιστιοφόρο Pytheas, το οποίο συνοδεύει την ολυμπιακή φλόγα, έφτασε στην Κάτω Ιταλία
Λέστερ: Δεν σκέφτεται να σταματήσει ο Βάρντι