Basket League: Πήρε νίκη και διαφορά ο Προμηθέας
Intime

Basket League: Ο Προμηθέας επικράτησε 80-76 του μαχητικού Κολοσσού και κάλυψε τη διαφορά της ήττας του στον πρώτο γύρο.

Φαινόταν πως η νίκη για τον Προμηθέα θα έρθει πιο εύκολα, όμως ο Κολοσσός έκανε μεγάλη επιστροφή στο ματς. Τελικά οι Πατρινοί χαμογέλασαν εις διπλούν, καθώς επικράτησαν 80-76, αποτέλεσμα που τους δίνει και πλεονέκτημα σε ισοβαθμία καθώς είχαν χάσει 2 πόντους στη Ρόδο.

Η αναμέτρηση άρχισε χωρίς κάποια ομάδα να μπορεί να ξεφύγει. Οι άμυνες κυριάρχησαν, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 11-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πατρινοί ήταν σαφώς ανώτεροι, «έχτισαν» διαφορά διψήφια με εξαιρετικό Τόμασον και έφτασαν στο ημίχρονο με 46-32. Πετυχαίνοντας 35 πόντους σε αυτή την περίοδο!

Οι γηπεδούχοι παρέμειναν κυρίαρχοι του ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, με διαφορές κοντά στους 20 πόντους. Ο Κολοσσός άρχισε να δείχνει σημάδια… ζωής στο τέλος της περιόδου, μαζεύοντας τη διαφορά στα επίπεδα του 60-49.

Οι Ροδίτες ήταν εντυπωσιακοί στο τέταρτο δεκάλεπτο και μέσα σε πέντε λεπτά έφεραν τη διαφορά στον πόντο (66-65). Αυτόματα είχαμε ντέρμπι, με τον Κολοσσό μάλιστα να περνά μπροστά στο 38’. Εκεί ο Προμηθέας είχε «καθαρό» μυαλό και σωστές επιλογές. Ο Κουλμπόκα με βολές διαμόρφωσε το 80-76 που πέρα από τη νίκη χάρισε και τη διαφορά στους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 11-12, 46-32, 60-49, 80-76

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιάννης Χριστόπουλος): Κάουαν 10 (9ασ.), Ντάνγκουμπιτς 12 (1), Μουράτος 8 (2), Χογκ 5, Κουλμπόκα 6 (1), Κόντιτ 14 (7ρ., 4κοψ.), Γκίκας, Τόμασον 24 (3), Τανούλης 1

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Ντίξον 9 (5ασ.), Χατζηδάκης 12, Κατσίβελης 3 (1τρ., 5ασ.), Ιορδάνου, Κένταλ, Μορέιρα 2, Γιανγκ 18 (3τρ., 8ρ.), Κόφεϊ 15 (12ρ.), Τιγκ 4, Γιαννόπουλος 13 (3)

NBA: Οι Πέισερς νίκησαν τους Νικς κι έστειλαν τη σειρά στο Game 7 – Δείτε τα highlights