Basket League: Δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε απ’ την Πάτρα η ΑΕΚ (Video)
Intime

Basket League: Ο Απόλλων Πάτρας ήταν «μαχητής», η ΑΕΚ ανώτερη κι έτσι η Ένωση έφυγε νικήτρια με 69-61 απ’ την Αχαϊκή πρωτεύουσα.

Με άμυνα που δεν επέτρεπε στον Απόλλωνα να πετύχει κάτι παραπάνω και τον Μάιλς σε εξαιρετική μέρα, η ΑΕΚ πήρε τη νίκη στην έδρα του Απόλλωνα Πάτρας. Η Ένωση «πέρασε» απ’ την Περιβόλα με 69-61 δείχνοντας να έχει το μυαλό της και στη Μάλαγα για το BCL.

Κορυφαίος των «κιτρινόμαυρων» ήταν ο Αϊζάια Μάιλς με 19 πόντους. Ουίλιαμς και Φλιώνης είχαν από 9, ενώ ο Μίτσελ μάζεψε 13 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, Βερτζ με 16, Μπόγρης με 14 και Μαστρογιαννόπουλος με 11, ήταν οι κορυφαίοι.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν δυνατά το παιχνίδι αναγκάζοντας την ΑΕΚ να είναι πίσω στο σκορ, προσπερνώντας στο τέλος του δεκαλέπτου με 15-17. Η δεύτερη περίοδος βρήκε την Ένωση να προσπαθεί να «χτίσει» διαφορά, αλλά οι Πατρινοί κρατήθηκαν κοντά στο σκορ. Όμως τα τρίποντα της ΑΕΚ στο τέλος του ημιχρόνου, έστειλαν την Ένωση μπροστά με διψήφιο αριθμό (25-35) στην ανάπαυλα.

Ο Απόλλων αντέδρασε και στα μισά της 3ης περιόδου έφερε το ματς ουσιαστικά στην ισορροπία καθώς έχανε μόλις 1 πόντο. Εκεί η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και επανέφερε την απόσταση στους 10 για το 48-58 του 30’.

Εκεί ήταν και το καθοριστικό σημείο ουσιαστικά, γιατί οι Πατρινοί δεν βρήκαν τρόπους για νέα επιστροφή στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η διαφορά ήταν σχεδόν σταθερά διψήφια και η Ένωση στο τέλος επικράτησε με 61-69, δίχως να πιεστεί.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 25-35, 48-58, 61-69.

Ρεάλ Μαδρίτης: Θέμα χρόνου η μαθηματική στέψη της στη LaLiga
Premier League: Με «τριάρα» συνεχίζει πρώτη η Άρσεναλ, νίκη «ανάσα» για τη Νότιγχαμ
Γιάννης Αντετοκούνμπο: «Ακόμα δεν μπορώ να τρέξω! Θα μου πάρει καιρό στο επίπεδο που θέλω»
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Τα δεδομένα για Μαρτίνες και Τίλεμανς ενόψει της ρεβάνς