Basket League: Ασταμάτητος ο Κολοσσός ανέβηκε τρίτος (Video)

Basket League: Παρά τις απουσίες ο Κολοσσός επικράτησε 73-62 της Καρδίτσας και συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία στο Πρωτάθλημα.

Δε… σηκώνει το πόδι απ’ το γκάζι ο Κολοσσός Ρόδου. Παρά τις σοβαρές απουσίες των Σταρκς και Γιαννόπουλου, οι Ροδίτες επικράτησαν και της Καρδίτσας με 73-62, ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Αυτή ήταν η 5η σερί νίκη για τους νησιώτες.

Οι Θεσσαλοί για ακόμη έναν αγώνα ήταν μαχητικοί, αλλά δεν κατόρθωσαν να πάρουν κάτι απ’ το ματς, καθώς ο Κολοσσός ήταν ανώτερος και κυρίως πιο «ψημένος» στο πως πρέπει να «καθαρίσει» τη νίκη. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μορέιρα που πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ. Ο Ντίξον είχε 16 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Κατσίβελης. Οι Ροδίτες απ’ την αρχή ήταν ανώτεροι και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 23-9. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και στους 20, για να ολοκληρωθεί τελικά με 40-25 στην άνετη πορεία του Κολοσσού προς τη νίκη.

Οι Ροδίτες πλησίαζαν τη διαφορά στους 20 και οι Καρδιτσιώτες τη «μάζευαν» στα όρια του διψήφιου. Φτάνοντας μέχρι το +10 και το 55-45 του 30’, που ήταν τιμητική διαφορά για τους φιλοξενούμενους. Η Καρδίτσα στην τελευταία περίοδο μείωσε μέχρι τους 8 πόντους, όμως ο Κολοσσός αμέσως της «έκοψε» τον αέρα και επανέφερε διψήφιους αριθμούς. Φτάνοντας στο τελικό 73-62.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 40-25, 55-45, 73-62.

Τραγωδία για Βλάντο Τζούροβιτς - Εντοπίστηκε νεκρός ο γιός του σε δάσος στο Βελιγράδι
Ολυμπιακός: Το... σύνθημα Μαρινάκη στα αποδυτήρια μετά το θρίαμβο με Άστον Βίλα
Super League: Η πιο μεγάλη μάχη για τον τίτλο – Τι θέλουν ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός