Ολυμπιακός - Απόλλων Πάτρας 97-60: «Τρελός» Πάπας τον... διέλυσε (video)

Με τον Τζορτζ Πάπας να κάνει το καλύτερο ματς της εν Ελλάδι καριέρας του και τον Σάσα Βεζένκοφ να έχει double-double (15 πόντους, 10 ριμπάουντ) σε μόλις 17 λεπτά, ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα του Απόλλωνα Πάτρας.

Με τον Ολυμπιακό να μη βρίσκει λύσεις έξω από τα 6,75μ. (0/7), ο Απόλλων Πάτρας εμφανίστηκε ανταγωνιστικός για 14 λεπτά, σημείο στο οποίο προηγήθηκε με 19-20. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας, ωστόσο, έδωσε την ευκαιρία στον Τζορτζ Πάπας, ο οποίος έβαλε τρία τρίποντα σε λίγα λεπτά. Μαζί με τους Μπλακ και Πίτερς που πέρασαν στο ματς και κυριάρχησαν στη ρακέτα, έτρεξαν ένα σερί 14-0 για τους «ερυθρόλευκους» και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη (43-30 το σκορ στο ημίχρονο).

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός «τέλειωσε» οριστικά το παιχνίδι από την τρίτη περίοδο, καθώς προηγήθηκε μέχρι και με 30 πόντους (70-40) λίγο πριν από το 30'. Μάλιστα, με τον Πάπας να ξαναπαίρνει το... όπλο του στην 4η περίοδο η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο, κλείνοντας στο τελικό 97-60.

Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» συγκεντρώνονται στη μάχη κορυφής την Παρασκευή με τη Ρεάλ Μαδρίτης. Με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ έκλεισε τον αγώνα στο ντεμπούτο του με τον Απόλλωνα Πάτρας ο Βερτζ.

Δεκάλεπτα: 17-15, 43-30, 70-44, 97-60

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (1), Βεζένκοφ 15, Παπανικολάου 4, Μπολομπόι 10, ΜακΚίσικ 9 (2), Λούντζης 6, Λαρεντζάκης 10 (1), Πάπας 16 (4), Φαλ 2, Σλούκας, Πίτερς 11 (3), Μπλακ 7.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΑΣ (Νίκος Βετούλας): Γκρίφιν 13 (3), Ντέιβις 8 (1), Σιλά 2, Φιλιππάκος 4, Καράμπελας 7 (1), Βερτζ 16, Μπόγρης 4, Βησσαρίου, Κάλουν, Κογιώνης, Μαστρογιαννόπουλος 6 (2).

Παναθηναϊκός AKTOR: Για «σκούπα» στη Θεσσαλονίκη με το μυαλό στο Final Four
NBA: Οι Πέισερς νίκησαν τους Νικς κι έστειλαν τη σειρά στο Game 7 – Δείτε τα highlights