Basket League: Δύσκολη επικράτηση της ΑΕΚ στην Καρδίτσα (Video)
Intime

Basket League: Η Καρδίτσα το πάλεψε αλλά η ΑΕΚ ήταν ανώτερη και πέρασε νικηφόρα απ’ τη Θεσσαλική πόλη με 70-64.

Έχοντας τους Στρέλνιεκς και Φλιώνη σε καλή βραδιά, η ΑΕΚ έφυγε νικήτρια απ’ την Καρδίτσα με 70-64. Η Ένωση προερχόμενη απ’ τη σπουδαία νίκη κόντρα στην Τόφας, δεν «στραβοπάτησε» απέναντι στους Θεσσαλούς, παρότι τα βρήκε σκούρα σε πολλά σημεία του ματς. Έτσι έφτασε τις 7 νίκες στο Πρωτάθλημα, επανερχόμενη μετά από τρεις σερί ήττες. Οι Καρδιτσιώτες παραμένουν στην τελευταία θέση με μόλις 1 νίκη.

Κορυφαίος για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν ο Γιάνις Στρέλνιεκς που σημείωσε 13 πόντους και μοίρασε 8 ασίστ. Ο Ουίλιαμς είχε 13 πόντους, ενώ ακολούθησε με 11 και 10 ριμπάουντ ο ΜακΓκριφ. Πολύ καλός ήταν και ο Φλιώνης που είχε 12 πόντους. Διψήφιος και ο Μάντσεν με 11 πόντους.

Όσο για τους ηττημένους, ο Πίτερς ήταν κορυφαίος με 16 πόντους, ενώ ο Μπεχάιμ πρόσθεσε 11 πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά «κλειστό» με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και την ΑΕΚ να παίρνει «κεφάλι» τεσσάρων πόντων στο τέλος της περιόδου (20-24). Η Καρδίτσα ισοφάρισε σε 27-27 και πήρε προβάδισμα 32-31 στο 16’. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ μπροστά 37-39.

Η Καρδίτσα παρέμεινε κοντά, με την ΑΕΚ να κάνει ένα μικρό ξέσπασμα στο 27’ και να ξεφεύγει με 10 πόντους. Όμως οι γηπεδούχοι με εξαιρετικό Πίτερς έκαναν σερί 10-0 και ισοφάρισαν σε 55-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο κρίθηκαν όλα, η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα και η Καρδίτσα δεν έβρισκε πόντους. Έτσι δύο λεπτά πριν το τέλος του ματς, η Ένωση πέρασε με 58-67, όταν και ουσιαστικά κρίθηκαν όλα. Φτάνοντας στο τελικό 64-70.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 37-39, 55-55, 64-70.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Μποεχάιμ 11 (2), Πρίτζετ 6 (1), Καρράς, Αγραβάνης 7 (1), Ουέστ 8 (1), Πίτερς 16 (5), Αθηναίου 5 (1), Γκιουζέλης 2, Γκαμπρόφσεκ 5, Σαρικόπουλος 4

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Φρέιζιερ 6, Φλιώνης 12 (1), ΜακΓκριφ 11, Ουίλιαμς 13 (3), Μίτσελ 4, Κόνιαρης, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος, Μάντσεν 11, Παπαδάκης, Στρέλνιεκς 13 (2)

Super League: Επικυρώνεται η βαθμολογία - Απόφαση για το νέο πρωτάθλημα
ΠΑΟΚ, Μικρός Γιαννάκης: «Να πάρει το Conference ο Ολυμπιακός και την Euroleague ο Παναθηναϊκός»
ΑΕΚ: Στην Ολλανδία το βασικό στάδιο της προετοιμασίας - Το πρόγραμμα και η επιστροφή στα Σπάτα
Ντε Τσέρμπι: «Ελπίζω να δουλέψω ξανά στην Premier League»