Περιστέρι - Προμηθέας 88-68: Αγριεμένος Ντένμον-ας «κυρίευσε» τους Πατρινούς (video)

Με 25 πόντους του Ντένμον και double-double του Φρανσίσκο (12 πόντους, 10 ασίστ) το Περιστέρι διέλυσε τον Προμηθέα και ανέβηκε στο 7-2.

Το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις και επικρατώντας εντός έδρας με 88-68 του Προμηθέα Πατρών για τη 10η αγωνιστική της Basket League, έφτασε τις 7 νίκες σε 9 αγώνες που έχει δώσει.

Tο δίδυμο των Μάρκους Ντέμον και Σιλβέν Φρανσίσκο ήταν για μια ακόμα φορά αυτό που ξεχώρισε και έπαιξε καθοριστικό ρόλο για να έρθει η άνετη νίκη για την ομάδα των δυτικών προαστιών. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 25 πόντους με 4/5 τρίποντα, ενώ ο Γάλλος σημείωσε ένα εντυπωσιακό double-double με 12 πόντους και 10 ασίστ.

Οι Πατρινοί δεν κατάφεραν να εμφανιστούν ανταγωνιστικοί, έχοντας και σημαντικές απουσίες (Τρέβις Σίμπσον και Τζορτζ Κόντιντ).

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο επιθετικός «οίστρος» του Μάρκους Ντένμον αμέσως μετά το τζάμπολ επέτρεψε στο Περιστέρι να οικοδομήσει διαφορά 8 πόντων (18-10). Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη βρήκε λύσεις στην επίθεση και από άλλους παίκτες (Κασελάκης, Αγραβάνης, Μπίλαν και Περσίδης), ενώ και η «κυανοκίτρινη» άμυνα λειτουργούσε υποδειγματικά όπως φαίνεται από τους 10 πόντους που είχε σημειώσει ο Προμηθέας.

Ο Προμηθέας κυνηγούσε διαρκώς στο σκορ, αλλά ο Ντένμον φτάνοντας τους 16 πόντους στο ημίχρονο εκτόξευσε τη διαφορά σε διψήφια τιμή, 42-32, το οποίο ήταν και το σκορ του α΄ μέρους.

Στην 3η περίοδο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά των 10 πόντων, αφού οι παίκτες του Χριστόπουλου είχαν δυσκολία να μπουν στη ρακέτα και επέμεναν σε μακρινά σουτ. Από πλευράς Περιστερίου, στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Φρανσίσκο και Αγραβάνης δοκίμασαν επιτυχώς το χέρι τους από τη γραμμή του τριπόντου, για το +13 υπέρ του Περιστερίου (54-41).

Mάλιστα, αμέσως αφού ευστόχησε σε τρίποντο ο Δημήτρης Αγραβάνης... άνοιξε διάλογο με τον πάγκο των Αχαιών, με αποτέλεσμα να δεχθεί τεχνική ποινή.

Οι Κάουαν και Γιανγκ μείωσαν σε 58-48 στο 30ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους. Οι Ραντάνοφ και Τζούιστον πήραν στους... ώμους τους το σκοράρισμα για τους γηπεδούχους στην 4η περίοδο, με την ομάδα της Πάτρας να αδυνατεί να καλύψει τη διαφορά. Το Περιστέρι όχι μόνο δεν... πάτησε φρένο, αλλά κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη με 88-68.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13, 42-32, 58-48, 88-68

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ bwin (Σπανούλης): Αγραβάνης 9 (1), Ντένμον 25 (4), Φρανσίσκο 12 (2), Κασελάκης 9 (1), Μωραΐτης, Μπίλαν 7 (5 ριμπάουντ), Τζούστον 14, Περσίδης 4, Ραντάνοβ 8 (5 ριμπάουντ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 10 (1/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 5 (1), Γιανγκ 14 (1), Τσαϊρέλης 2, Μουράτος 8 (2), Γκίκας 8 (2), Κακλαμανάκης 4, Τανούλης 4, Κουλμπόκα 13 (4).