Λαύριο-Καρδίτσα 81-80: Έκανε σεφτέ με Φλαγκ-Κουζέλογλου!
In Time

Το Λαύριο πέτυχε την πρώτη νίκη (81-80) στην Basket League κόντρα στην Καρδίτσα που «αυτοκτόνησε» στο τέλος

Την πρώτη νίκη (81-80) στην Basket League πέτυχε το Λαύριο απέναντι στην Καρδίτσα η οποία «αυτοκτόνησε» στο τέλος, καθώς είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του ματς, αλλά στο τέλος δεν είχε «καθαρό μυαλό»!

Σε μια αναμέτρηση που έμοιαζε με «τελικό» για την ομάδα της Λαυρεωτικής ξεχώρισαν οι Σάβιον Φλαγκ (23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ), Γιάννης Κουζέλογλου και Πέτρος Γερομιχαλός.

Η Καρδίτσα μετά τα πρώτα λεπτά ανέβασε την ένταση στην άμυνα και με τους Πριτζέτ και Γκάμπροβσεκ να δίνουν λύσεις είχε τον έλεγχο (18-26 στο 10’) παρότι ο μοναδικός σέντερ Ντελόριερ είχε τρία φάουλ!

Στη δεύτερη περίοδο και με το τέταρτο φάουλ στον Ντελόριερ η Καρδίτσα άρχισε να χάνει έδαφος και σε συνδυασμό με το πολύ καλό παιχνίδι του Σάβιον Φλαγκ (17 πόντοι στο πρώτο 20λεπτο) η ομάδα της Λαυρεωτικής μάζεψε τη διαφορά (38-42 στο 20').

Στο δεύτερο μέρος, το Λαύριο έφτασε σε... απόσταση αναπνοής (45-46 στο 22' και 59-60 στο 27.30’’), όμως ξανά η Καρδίτσα που είχε καλύτερη ισορροπία στην επίθεση παίρνοντας πόντους και από τους Αγραβάνη, Αθηναίου διατήρησε μια μικρή διαφορά (60-64 στο 30').

Στην τελευταία περίοδο, με τον Γκάμπροβσεκ να σκοράρει από τα 6.75 οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 8 πόντων (66-74, στο 35’). Εκεί, δύο τρίποντα του Κουζέλογλου, ένα λέι απ κι ένα τρίποντο του Γερομιχαλού ανέτρεψαν το σκηνικό και έβαλαν σε θέση... οδηγού (79-78, στο 37.30’’) το Λαύριο.

Στο φινάλε με το σκορ να είναι 81-80 η Καρδίτσα έκλεψε την μπάλα και είχε κανονική επίθεση όμως ο Πριτζέτ την έβγαλε με το πόδι εκτός γηπέδου πάνω στην ντρίμπλα και έτσι χάθηκε η ευκαιρία για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου να φτάσει στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Ζαχαρής, Θεoνάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-26, 38-42, 60-64, 81-80.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γκρέι (8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 2 λάθη), Φλαγκ 23 (5/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κόουλ 11 (2/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη), Ρέμι 6 (1), Γερομιχαλός 14 (1/3 τρίποντα), Πιλάβιος , Κουζέλογλου 17 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Λάνγκεβιν 4, Κολοβέρος 6 (1/4 τρίποντα), Ζάρας.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Αγγέλου): Μπεχάιμ 13 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πριτζέτ 16 (10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάντερ 16 (3/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντελόριερ 10 (4 ριμπάουντ), Αγραβάνης 8, Αθηναίου 5 (1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Τσούκας , Γκάμπροβσεκ 12 (1).

Παναθηναϊκός - Άρης: Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ενδεκάδες του ντέρμπι «Δικεφάλων» της Super League
Ολυμπιακός-Λαμία 4-1: Εντυπωσιακός πριν τον πρώτο ημιτελικό
Χωρίς κόσμο η Θύρα 7 στο "Γ. Καραϊσκάκης"