Κολοσσός-ΠΑΟΚ 80-76: Με υπογραφή Σταρκς!
In Time

Ο Κολοσσός επικράτησε (80-76) του ΠΑΟΚ στη Ρόδο με τον Αμερικανό γκαρντ να σταματάει στους 29 πόντους

Παρότι βρέθηκε πίσω στο πρώτο μέρος ο Κολοσσός αντέδρασε και με ηγετική εμφάνιση του Τι Τζέι Σταρκς στο δεύτερο μέρος επιβλήθηκε (80-76) του ΠΑΟΚ στη Ρόδο για την 5η αγωνιστική της Basket League!

Ο Αμερικανός γκαρντ των «θαλασσί» είχε μόλις 6 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη πρόσθεσε άλλους 23 αποτελώντας τον καθοριστικό παράγοντα για τη μεγάλη νίκη της ομάδας της Ρόδου.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι και βρέθηκε στο +8 (4-12 στο 8') βάζοντας άμεσα δύσκολα στους γηπεδούχους. Ο Γιανίκ Μορέιρα ήταν εκείνος πάνω στον οποίο ακούμπησε ο Κολοσσός για να είναι κοντά στο σκορ (15-16 στο 10'), πριν πάρει το προβάδισμα (19-17 στο 12') η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Στη συνέχεια υπήρχε ισορροπία στο ματς, αλλά ο «δικέφαλος» έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας μια διαφορά τριών πόντων (35-38 στο 20’) με τον Γιανίκ φράνκε να αποτελεί το σημείο αναφοράς με 15 πόντους στο πρώτο 20λεπτο.

Στην επανάληψη, συνέχισαν οι Γιανίκ Φράνκε και Τζέιλεν Χαντς να δίνουν λύσεις για τον ΠΑΟΚ και από την άλλη πλευρά ο Τι Τζέι Σταρκς πήρε τ’ όπλο του, καθώς από τους 6 πόντους του πρώτου μέρους έβαλε άλλους 23 στην επανάληψη!

Έτσι, παρά το ισχνό προβάδισμα των φιλοξενούμενων (53-54 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου ο Κολοσσός έδειχνε να έχει τον Σταρκς σε μεγάλη ημέρα. Το πήρε... προσωπικά και με καλάθια απομόνωσης στο «ένας εναντίον ενός» και μεγάλα περιφερειακά σουτ έβαλε σε θέση οδηγού (67-64 στο 36.20’’) τους Ροδίτες. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Μαργαρίτη (71-71 στο 38’), αλλά στο τέλος ο Σταρκς και οι 4/4 ελεύθερες βολές του Χάρη Γιαννόπουλου έδωσαν στον Κολοσσό τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Πιτσίλκας, Τσώνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 35-38, 53-54, 80-76.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 29 (8/14 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Χρυσικόπουλος 8 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 8 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Γιαννόπουλος 7 (0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μορέιρα 14 (7/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 λάθη), Όσμπορν 3 (3/4 βολές), Μπιλλής, Μπαρσέλο, Ιορδάνου, Τιγκ 7, Στεφάνοβιτς 2.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 18 (4/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Τσιακμάς 5 (1), Μαργαρίτης 3, Σαλούστρος 3 (0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρένφρο 9 (4/6 δίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Χαντς 24 (5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/6 βολές), Πόλι 5 (1), Σλαφτσάκης 3, Χρηστίδης 2, Καμπερίδης 4 (1/6 σουτ).

Γ' Εθνική: Φιέστα ανόδου στη Νέα Σμύρνη για τον Πανιώνιο - Το πανόραμα της Γ' Εθνικής
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 3-2: Ανατροπή τίτλου στο 90ο λεπτό και «φωτιά» στην κορυφή!
Αμφίβολος ο Μπόλντγουιν για το Game 3
Final Four Basketball Champions League: Λύγισε στο τέλος το Περιστέρι από τη Μούρθια