ΑΕΚ-Ηρακλής 80-74: Με ασταμάτητο Κολόμ συνέχισε το σερί της (videos+photos)

Ο Κίνο Κολόμ σταμάτησε στους 34 πόντους και η ΑΕΚ επικράτησε (80-74) του Ηρακλή

Την τρίτη της διαδοχική νίκη πήρε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε 80-74 του Ηρακλή εντός έδρας και δείχνει να είναι σε πολύ καλή κατάσταση, βλέποντας και τον Μπράιαν Ανγκόλα να επιστρέφει στην ενεργό δράση μετά από 110 ημέρες.

Απολαυστικός για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν ο Κίνο Κολόμ, που μέτρησε 34 πόντους με 11/16 σουτ, τέσσερα ριμπάουντ και έξι ασίστ. Στην αντίπερα όχθη, ο Ηρακλής αν και παρατάχθηκε με 7 παίκτες (ο Γουντς δεν αγωνίστηκε λόγω οφειλών προς το πρόσωπό του) ήταν πολύ ανταγωνιστικός σε όλο το 40λεπτο και είχε μπροστάρη τον Έιμπραμς (22π, 9ρ), με τους Γκάρετ (18π) και Χαριτόπουλο (10π) να ακολουθούν.

Παρά το γεγονός ότι είχε μόλις επτά παίκτες στο rotation, ο Ηρακλής ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Έιμπραμς και Πετανίδη έγραψε στο 10΄ το 17-20. Με την ΑΕΚ να συνεχίζει να... ψάχνει το τρίποντο, αλλά να εκμεταλλεύεται την έλλειψη λύσεων του Γηραιού, η Ένωση άρχισε να ελέγχει τον αγώνα στη δεύτερη περίοδο, προσπέρασε στο σκορ και πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +2 (35-33). Με τον Ηρακλή, όμως, να βρίσκει και πάλι το μακρινό σουτ, οι Θεσσαλονικείς έδειξαν σημάδια ανάκαμψης και η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (56-56). Ωστόσο, στην τελική ευθεία ο Κολόμ πήρε... φωτιά, βοηθώντας την ΑΕΚ να βρει το μακρινό σουτ και να φτάσει χωρίς να... αγχωθεί στο τελικό 80-74.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 35-33, 56-56, 80-74.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα.

Γ' Εθνική: Φιέστα ανόδου στη Νέα Σμύρνη για τον Πανιώνιο - Το πανόραμα της Γ' Εθνικής
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 3-2: Ανατροπή τίτλου στο 90ο λεπτό και «φωτιά» στην κορυφή!
Αμφίβολος ο Μπόλντγουιν για το Game 3
Final Four Basketball Champions League: Λύγισε στο τέλος το Περιστέρι από τη Μούρθια