Λαύριο-Άρης 68-64: Έσπασε την κατάρα με σούπερ Μουράτο

Την πρώτη νίκη μέσα στο 2022 πέτυχε το Λαύριο με ανατροπή του τελευταίο λεπτού κόντρα στον Άρη

To Λαύριο έβγαλε εκτός οκτάδας τον ηττημένο πρηγουμένως στο Περιστέρι, ΠΑΟΚ, σπάζοντας την «κατάρα» του 2022.

Αυτή ήταν μόλις η πρώτη νίκη για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη μέσα στο νέο έτος κάνοντας την ανατροπή με ηγέτη τον Βασίλη Μουράτο μέσα σε 34"! Πλέον το Λαύριο είναι στο 6-10 και την 8η θέση, ενώ ο Άρης παρέμεινε στην 4η θέση έχοντας ένα ρεκόρ 7-10.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Βον με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ ο Μουράτος είχε 15 πόντους και ο Σάβατζ 14. Για τον Άρη ο Κάουαν είχε 19 πόντους με 1/9 τρίποντα και οι Τζούστον και Λόκετ από 14.

Ο αγώνας

Με μεγάλα σουτ και στις δυο πλευρές του γηπέδου Λαύριο και Άρης πήγαιναν χέρι-χέρι στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Κάουαν ευστόχησε σε λέι-απ 1:10’ πριν το 10ο λεπτό αλλά ο Περσίδης απάντησε με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα για το 19-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έχτισαν ένα μικρό προβάδισμα 8 πόντων αλλά και πάλι ο πολύτιμος για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, Άντονι Κάουαν να φέρνει το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (36-36).

Mε δυο μεγάλα σουτ στην επιστροφή από τα αποδυτήρια, το ματς παρέμεινε στο ισορροπημένο 39-39. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, για να πάνε στο τελευταίο δεκάλεπτο με διαφορά μόλις δυο πόντων (48-46).

Το ματς παρέμεινε ντέρμπι μέχρι το τελευταίο λεπτό... Ο Πουλιανίτης ευστόχησε για τρεις και έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Άρη, για να ανεβάσει στροφές και να χτίσει διαφορά 7 πόντων με πρωταγωνιστή τον Τζούστον. Η ομάδα του Σερέλη δεν το άφησε έτσι και με τα καλάθια Νικολαΐδη και Μουράτο έφερε τη διαφορά στους 3 με 2’ στο χρονόμετρο (57-60). Εκ νέου ο αρχηγός του Λαυρίου πέτυχε το κλέψιμο από τον Ουίλιαμς για να έρθει το καλάθι και φάουλ και το έμμεσο τρίποντο της ανατροπής! (61-60 με 1/1 βολή). Ο Κάουαν απάντησε με δυο εύστοχες βολές και το 61-62 υπέρ του Άρη αλλά νέο γκολ-φάουλ από το Λαύριο το έφερε ακόμα πιο κοντά στην πρώτη του νίκη του 2022 με το 64-62 στα 34” από το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-36, 48-46, 68-64

Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”
Τζόκερ: Νέο τζακ ποτ - Πόσα χρήματα θα μοιράσει το Μ. Σάββατο
Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Οι διαιτητές για το Game 4 στο ΣΕΦ