Λαύριο-Λάρισα 77-94: Μεγάλο διπλό στο Λαύριο και ελπίδα για τα playoffs (photos+video)

Λαύριο-Λάρισα: Ακόμα ένα μεγάλο διπλό πανηγύρισε η ομάδα του Φώτη Τακιανού αποδεικνύοντας την ανοδική πορεία που έχει

Με την αναμέτρηση στο Λαύριο άνοιξε η αυλαία της 2ης μέρας της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, εκεί όπου η τοπική ομάδα υποδέχτηκε την Λάρισα.

Αυτό ήταν το τρίτο φετινό διπλό, όλα με τον Φώτη Τακιανό στο τιμόνι, καθώς είχαν προηγηθεί οι νίκες επί του Απόλλωνα Πάτρας και του Ιωνικού.  Με αυτή τη νίκη η Λάρισα ανέβηκε στο 6-9, πιάνοντας προσωρινά στην 5η θέση τους ΠΑΟΚ, Άρη και Περιστέρι, ενώ το Λαύριο υποχώρησε στο 5-10 και στην 10η θέση.

Ο αγώνας

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη είχαν καλύτερο ξεκίνημα και κατάφεραν να προηγηθούν με 4 (9-5), Ωστόσο, ένα σερί 4-0 των φιλοξενούμενων με τον Κρουμπάλι να καρφώνει, έφερε το παιχνίδι και πάλι στην ισοπαλία (9-9 στο 4’). Η Λάρισα ανέβασε στροφές και προηγήθηκε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου(22-25) με τον πάγκο του Λαυρίου να διαμαρτύρεται έντονα για τη διαιτησία και τις 10 βολές που εκτέλεσαν οι παίκτες του Φώτη Τακιανού.

Στη συνέχεια, η Λάρισα κατέρρευσε επιθετικά, καθώς για περίπου 5 λεπτά είχε σκοράρει μόνο μία φορά με τρίποντο του Μπέρζινς για το 22-28. Οι «μεταλλωρύχοι» ανέκαμψαν μετά το νεκρό διάστημα του αντιπάλου και κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με το τρίποντο του νεοαποκτηθέντα Σάβατζ να γράφεται το 43-32. Η Λάρισα «αφυπνίστηκε» στο τελευταίο ενάμιση λεπτό και έτρεξε ένα σερί 7-0 για να πάει στα αποδυτήρια στο-4 (43-39).

Στην επανάληψη ο Μάριτς κάρφωσε για να φέρει και πάλι την ισορροπία στο κλειστό του Λαυρίου. Έκτοτε το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, για να ακολουθήσει ένα επιθετικό ξέσπασμα της Λάρισας με το δίποντο του Κρουμπάλι να φέρνει τη διαφορά στο +13 για τους φιλοξενούμενους και το 58-68 στο 30ο λεπτό.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Λαύριο προσπαθούσε να βγάλει αντίδραση μειώνοντας στους 6 με το σουτ του Σάντερς (62-68) αλλά οι παίκτες του Τακιανού είχαν βάλει πλώρη για το μεγάλο διπλό με τον Μούντι να κάνει το 66-80 για να εκτινάξει τη διαφορά στους 14 πόντους 4’ πριν τη λήξη. Eκεί ουσιαστικά εκεί κρίθηκε η αναμέτρηση, καθώς η ομάδα του Χρήστου Σερέλη δεν είχε άλλες δυνάμεις για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 43-39, 58-68, 77-94

Παναθηναϊκός AKTOR: Για «σκούπα» στη Θεσσαλονίκη με το μυαλό στο Final Four
NBA: Οι Πέισερς νίκησαν τους Νικς κι έστειλαν τη σειρά στο Game 7 – Δείτε τα highlights