ΑΕΚ-Κολοσσός 82-85: Έκανε το «μπαμ» με Ποτ!

Ο Στέφαν Ποτ οδήγησε τον Κολοσσό σε μεγάλη εκτός έδρας νίκη (85-82) επί της ΑΕΚ

Παίζοντας σπουδαίο μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ο Κολοσσός έκανε «ματ» στην ΑΕΚ κερδίζοντας (85-82) στα Άνω Λιόσια με πρωταγωνιστή τον Στέφαν Ποτ!

Παρότι στο ξεκίνημα του αγώνα οι δυο ομάδες ήταν άστοχες (4-3 στο 4’) ο Κολοσσός έβγαλε τις άμυνες και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο ξέφυγε στο +9 (6-15 στο 7’) με τον Γουίλιαμς.

Η ΑΕΚ αντέδρασε με τις ατομικές ενέργειες του Μπράιαν Ανγκόλα (14-20), ωστόσο δεν είχε συμπαραστάτες και στο τελευταίο δίλεπτο οι Ροδίτες «χτυπούσαν» με τον Χατζηδάκη στα πικ εν ρολ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +10 (16-26).

Με περισσότερη ενέργεια στην άμυνα ξεκίνησε η ΑΕΚ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να βρει και επιθετικό ρυθμό και να κάνει επιμέρους σκορ 12-3, μειώνοντας στον πόντο (28-29), στο 15’. Η απάντηση του Κολοσσού ήρθε με τον Ποτ για το +6 (28-34), αλλά μέσα από την άμυνά της η «Ένωση» έφερε την ισορροπία (38-38), με τον Ξανθόπουλο να διαμορφώνει το 38-39 του πρώτου ημιχρόνου με 1/2 ελεύθερες βολές.

Ο Μπράιαν Ανγκόλα συνέχισε να είναι «συνδεδεμένος» με το καλάθι και η ΑΕΚ έκανε επιμέρους σκορ 8-1, για το +6 (46-40), στο 22’. Στη συνέχεια, ο Κολοσσός πίεσε αμυντικά και με τους Τιλί και Μομίροφ κατάφερε όχι μόνο να κάνει την ανατροπή, αλλά να πάει αρχικά στο +5 (48-53 στο 25’) και μετά στο +7 (51-58), στο 26’.

Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η «Ένωση» πήρε τα ηνία του ματς, αρχικά με τον Φιλιππάκο, ο οποίος μείωσε στον πόντο (57-58), ενώ με τα τρίποντα των Παππά και Ανγκόλα έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 63-61.

Τα δυο συνεχόμενα τρίποντα του Κένι Γουίλιαμς έδωσαν στον Κολοσσό ξανά το προβάδισμα (63-67 στο 31’), στην αρχή τέταρτης περιόδου.

Ο καταιγισμός έξω από τα 6,75μ. συνεχίστηκε και μετά, με τον Μαργαρίτη αρχικά να πηγαίνει τους φιλοξενούμενους στο +6 (67-73 στο 33’) και τον Χάμερ να απαντά με τον ίδιο τρόπο για την ισοφάριση (73-73), ενώ ο Παππάς έδωσε «ανάσα» (78-75), στο 36’ στην ΑΕΚ. Όμως, οι Ροδίτες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με καλάθια των Μομίροφ και Γουίλιαμς προηγήθηκε με 5 πόντους (80-85) στο 39’ και κατάφερε να κρατήσει τη νίκη ως το τέλος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης, Συμεωνίδης, Κωνσταντινόπουλος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-26, 38-39, 63-61, 82-85.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 11 (2/6 τρίποντα), Φλιώνης (0/4 σουτ), Ανγκόλα 28 (5/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 6/9 βολές), Γκρίφιν (0/5 σουτ, 7 ριμπάουντ), Χάμερ 16 (5/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πετρόπουλος, Φιλιππάκος 8 (1/4 τρίποντ, 6 ριμπάουντ), Παππάς 13 (3/7 τρίποντα), Μαυροειδής 2, Βαουλέτ 4.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροβ 14 (4/7 τρίποντα), Γουίλιαμς 14 (4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τιλί 12 (2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Σλαφτσάκης 3, Ποτ 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Ξανθόπουλος 4 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Μαργαρίτης 9 (2), Μπιλλής, Φλόιντ 5 (0/3 σουτ, 5/6 βολές), Χατζηδάκης 8.

Premier League: Η Τσέλσι αποφάσισε να «χωρίσει» με τον Ποτσετίνο
Αποχωρεί από τους πάγκους ο Κλαούντιο Ρανιέρι
«Τέλος» στην καριέρα του βάζει ο Στέφανος Αθανασιάδης
Euroleague Final Four 2024: «Θέλω ελληνικό τελικό, ηγέτης ο Σλούκας» - Όσα δήλωσε ο Αταμάν