Απόλλων Π.-Προμηθέας 59-71: Ο Ρέι έκανε την διαφορά!

Ο Κέντρικ Ρέι ήταν ο ηγέτης του Προμηθέα στη νίκη (71-59) επί του Απόλλωνα εκτός έδρας στο ντέρμπι της Πάτρας

Με τον Κέντρικ Ρέι να σηκώνει το βάρος επιθετικά ο Προμηθέας κέρδισε το τοπικό ντέρμπι της Πάτρας απέναντι στον Απόλλωνα με 71-59 και έφτασε τις τέσσερις νίκες σε πέντε παιχνίδια στην Basket League.

Με τους Ρέι και Ρογκαβόπουλο να μπαίνουν με... φόρα στο ματς, ο Προμηθέας πήρε τον έλεγχο (6-10 στο 4' και 12-18 στο 7’), με το γήπεδο να έχει ωραία ατμόσφαιρα. Οι παίκτες του Απόλλωνα ως γηπεδούχοι δυσκολεύονταν να φτάσουν στο καλάθι και ο Χαντ με κάρφωμα ανέβασε την διαφορά στο +9 (14-23 στο 9’) παρότι ο Γιώργος Τσαλμπούρης έκανε ότι μπορούσε για τον Απόλλωνα.

Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα με πρωταγωνιστή τον Τσαλμπούρη πλησίασαν στο -4 (23-27 στο 15’), όμως ο Προμηθέας είχε τις λύσεις με Ρέι, Ρογκαβόπουλο να ξεφύγει και ένα τρίποντο του Σβαρτς σε «νεκρό χρόνο» στο τέλος του πρώτου μέρους ανέβασε την διαφορά στο +13 (27-40).

Στην επανάληψη, παρά τα τέσσερα λάθη του σε έξι λεπτά στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Προμηθέας κράτησε τον Απόλλωνα σε απόσταση ασφαλείας (35-49) και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +9 (43-52).

Στην τελευταία περίοδο ο Απόλλωνας έπαιξε το τελευταίο του χαρτί πιέζοντας σε όλο το γήπεδο και πλησίασε επικίνδυνα (50-55 στο 32’). Εκεί, ο Κέντρικ Ρέι με την ποιότητα τοου ευστόχησε σε τρίποντο (55-58, στο 33’) και έδωσε το σύνθημα για να ανοίξει το σκορ (52-64 στο 35’) «κλειδώνοντας» τη νίκη για τον Προμηθέα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Τσολάκος, Μαγκλογιάννης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-23, 27-40, 43-52, 59-71.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Βετούλας): Κόουλμαν 14(1), Γκρίφιν, Τσαλμπούρης 21(4), Δίπλαρος, Ζούμπος 5, Τόμας 6, Ντέιβις 7(1), Διαμαντάκος 6.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Κασιμίρο): Ρέι 18(3), Σβαρτζ 3(1), Γκραντ 10, Γκάντι 10(1), Χαντ 4, Αγραβάνης 8, Γκίκας, Μάιλς 9(3), Ρογκαβόπουλος 9(1).

Οι κληρώσεις στα προκριματικά του EURO σε Εθνική Νέων κι Εθνική Παίδων
Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι
Ρεάλ Μαδρίτης: Θέμα χρόνου η μαθηματική στέψη της στη LaLiga
Premier League: Με «τριάρα» συνεχίζει πρώτη η Άρσεναλ, νίκη «ανάσα» για τη Νότιγχαμ