Ηρακλής-Άρης 82-91: Ήττα για τον «γηραιό», «3 στα 3» οι «κίτρινοι» με Χάνλαν!

Την ήττα (91-82) γνώρισε ο Ηρακλής από τον Άρη που μετράει τρεις νίκες σε ισάριθμα φιλικά ως τώρα με ηγέτη τον Ολίβιε Χάνλαν

Με ήττα (91-82) ολοκλήρωσε τα φιλικά παιχνίδια πριν την έναρξη των επίσημων αγωνιστικών του υποχρεώσεων, ο Ηρακλής, απέναντι στον Άρη που μετράει τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια ως τώρα με ηγέτη τον Ολίβιε Χάνλαν, ο οπποίος πέρσι αγωνίζονταν στον «γηραιό».

Το παιχνίδι αποτέλεσε μια ευκαιρία για δοκιμές, ενόψει του αγώνα στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Β' Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου οι "κυανόλευκοι" θα αντιμετωπίσουν έναν εκ των Αμαρουσίου ή Αμύντα, οι οποίοι αναμετρώνται την Πέμπτη (16/9), στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-5 στο ξεκίνημα, όμως με σερί 10-0 ο Άρης πέρασε 10-15. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-23.
Στη δεύτερη περίοδο οι «κιτρινόμαυροι» βελτίωσαν την άμυνά τους και με τον Έρικ Λόκετ να σκοράρει, έκαναν ένα επιμέρους 2-11 για να περάσουν με 27-34. Ο Όμηρος Νετζήπογλου πήρε τη σκυτάλη και ο Άρης έκλεισε το ημίχρονο στο 40-50.

Με συνεχόμενα τρίποντα και βολές, ο Ηρακλής μείωσε σε 58-59. Όμως ακολούθησε ένα σερί 0-8 για το 58-67. Ο Άρης κράτησε το προβάδισμα με μπροστάρηδες στην επίθεση τους Ολίβιε Χάνλαν και Ζίριους Γουίλιαμς και ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους 1-12, τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο στο 60-71.

Στην τέταρτη περίοδο ο Άντονι Κάουαν πήρε περισσότερες πρωτοβουλίες (11 πόντους σ’ αυτό το διάστημα). Με καλή άμυνα ο Άρης έφτασε τη διαφορά στους 15 πόντους (68-83) και κράτησε τη νίκη.

Διαιτητές: Φούφης, Τζιοπάνος, Λόρτος.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 40-50, 60-71, 82-91.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Γούλριτζ 15, Σκορδίλης 2, Φίνκε 8(1), Φίλλιος 1, Αγραβάνης 3, Τέιλορ 19(6), Χαριτόπουλος 2, Κουζέλογλου 2, Ντάγκλας 9(2), Τέρνερ, Παπαδάκης, Λιντς 21.

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Τζούστον, 6, Κάουαν 21(3), Σιδηροηλίας, Πετανίδης 2, Λόκετ 10(2), Νετζήπογλου 11(1), Γουίλιαμς 17(3), Χάνλαν 21(5), Κώττας 3.

Στράτος Σεφτελής: Τη Μ. Τρίτη το «τελευταίο αντίο» στον δημοσιογράφο - Η παράκληση της οικογένειας
Παναθηναϊκός AKTOR: Στο Βελιγράδι η αποστολή
Super League: Καμία κλήση για Αλμέιδα και το επεισόδιο μετά το ΠΑΟΚ - ΑΕΚ
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Οριστικό! «Κλείδωσε» για 25 Μαΐου - Σύμφωνη η UEFA