Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Κωδικός άμυνα και τελικός

Ο Παναθηναϊκός θέλει να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση στο τέταρτο ματς βελτιώνοντας την άμυνα του απέναντι στην ΑΕΚ

Παναθηναϊκός και ΑΕΚ διασταυρώνουν τα ξίφη τους για τέταρτη φορά στα φετινά πλέι οφ την Τετάρτη το βράδυ στο ΟΑΚΑ με τους κιτρινόμαυρους να είναι γηπεδούχοι και να θέλουν να γράψουν το 2-2. Από την πλευρά τους οι «πράσινοι» θα προσπαθήσουν να κάνουν το 3-1 και να πάρουν από το τέταρτο ματς την πρόκριση στους τελικούς της Basket League αποφεύγοντας τη διαδικασία του πέμπτου ματς που έχει τον χαρακτήρα μονού τελικού.

Στο στρατόπεδο του «τριφυλλιού» αναγνωρίζουν πως έχουν δώσει δικαιώματα επιτρέποντας στον αντίπαλο να πιστέψει πως μπορεί να τους αποκλείσει, γεγονός που πηγάζει από την κακή αμυντική τους λειτουργία.

Εξαιρώντας τον πρώτο ημιτελικό όπου οι παίκτες του Όντετ Κάτας κράτησαν στους 72 πόντους την ΑΕΚ (78-72) στα επόμενα ματς της επέτρεψαν να σκοράρει 92 και 83 αντίστοιχα. Στο δεύτερο ματς της σειράς μάλιστα δέχθηκαν 53 πόντους στο ημίχρονο. Επίδοση που έκρινε τον νικητή μετατρέποντας το υπέρ τους 49-37 στο τελικό 92-80 της νίκης της Ένωσης. Πολλά προβλήματα η ομαδική αμυντική λειτουργία συνάντησε και στο τρίτο ματς με την ΑΕΚ να ανταγωνίζεται τον Παναθηναϊκό που πήρε, ωστόσο, τη νίκη με 94-83.

Ο Κάτας, λοιπόν, θα επιχειρήσει να αλλάξει κάποια κομμάτια και λάθη που κάνουν οι παίκτες του και επιτρέπουν στην ΑΕΚ να χτυπά με τον ίδιο τρόπο στους αγώνες. Ο Ισραηλινός τεχνικός απαιτεί μεγαλύτερη συγκέντρωση και αποφυγή φτηνών λαθών σε βασικούς αμυντικούς κανόνες. Μέσω αυτής της βελτίωσης το «τριφύλλι» θα φτάσει στη νίκη και δεν θα επιτρέψει στην ΑΕΚ να πιστέψει πως μπορεί να το αποκλείσει από τους τελικούς.

Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός 2-4: Αφεντικό για τον τελικό στην «OPAP Arena» με τεσσάρα