Ιωνικός-Ηρακλής 67-77: Με Βεργίνη-Τσαϊρέλη έκανε την δουλειά!

Ο Ηρακλής πέρασε νικηφόρα (77-67) από τον «Πλάτωνα» κερδίζοντας τον Ιωνικό με τους Βεργίνη-Τσαϊρέλη να κάνουν την διαφορά

Οι Έλληνες έκαναν την διαφορά για τον Ηρακλή, που πέρασε νικηφόρα (77-67) από το κλειστό του «Πλάτωνα» κόντρα στον Ιωνικό, που άντεξε ένα ημίχρονο, αλλά το υπηρεσιακό δίδυμο Άγγελου Τσίκληρα- Μάριου Μπατή, δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα που φέρνει σε δύσκολη θέση την ομάδα της Νίκαιας παρότι διανύουμε την 4η αγωνιστική της Basket League.

Ο «γηραιός» είχε τον έλεγχο του ρυθμού με τον Σκάιλερ Μπόουλιν να τελειώνει με 12 ασίστ το ματς, ενώ ο Δημήτρης Βεργίνης ήταν εκείνος που έκανε την διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο με το Μιχάλη Τσαϊρέλη. Την ίδια στιγμή ο Άνταμ Σμιθ δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα (13 πόντοι από 3/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα και 4/5 βολές), στερώντας από τους Νικαιώτες το πλεονέκτημα τους στο σκοράρισμα.

Από τα πρώτα λεπτά με τους Καββαδά και Χάνλαν να σκοράρουν οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα προβάδισμα (9-17 στο 9'). Τα καλάθια των Σμιθ και Χουγκάζ ανέτρεψαν την κατάσταση στην δεύτερη περίοδο και έστειλαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα τον Ιωνικό με προβάδισμα «βραχείας κεφαλής» (35-34 στο 20’)!

Με πίεση στην άμυνα ο Ιωνικός αιφνιδίασε τον αντίπαλο του (42-38 στο 25'), όμως, εκεί ανέλαβε δράση ο Μιχάλης Τσαϊρέλης στο χαμηλό ποστ, όπου δεν είχε αντίπαλο (42-43 στο 27'). Ένα επιμέρους 9-0 του Ηρακλή με τους Μπόουλιν, Βεργίνη και Τσαϊρέλη (49-59 στο 33') έβαλε τις βάσεις για την επικράτηση του Ηρακλή.

Ο Βεργίνης με τρίποντο «εκτόξευσε» την διαφορά στο +11 (54-65 στο 35'), οι Ζέισλοφτ-Χουγκάζ «απάντησαν» για λογαριασμό του Ιωνικού μειώνοντας σε 63-69 (στο 37’), αλλά στην συνέχεια η κόπωση δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να αντιδράσουν με συνέπεια να υποχρεωθούν στην τέταρτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος, Τσαρούχα, Θεωνάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 35-34, 49-50, 67-77

Ολυμπιακός - ΑΕΚ: «Φρένο» της ΕΛ.ΑΣ. στους οπαδούς της «Ένωσης»
Το δικό της το σπίτι σε άλλους νοικιάστηκε! Το γήπεδο της ΑΕΚ έγινε «Ολυμπιακός OPAP Arena» στο GPS!
Σλούκας: "Η μεγαλύτερη αποζημίωση είναι η πρόκριση στο Final-4"
ΝΒΑ: Ανατροπή για Νάγκετς με 40άρα Γιόκιτς - Στο 3-2 οι Νικς με Πέισερς