Κύμη-Ήφαιστος Λήμνου 90-83: Το ένστικτο της επιβίωσης της δίνει το πάνω χέρι!

Η Κύμη έβγαζε «φωτιές» στην επίθεση και πέτυχε μεγάλη νίκη (90-83) κόντρα στον Ήφαιστο Λήμνου, σε έναν αγώνα επιβίωσης για την ίδια στη μάχη που δίνει για την παραμονή!

Οι γηπεδούχοι εκτός από την εξαιρετική ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου χρειάστηκε να ξεπεράσουν και το άγχος τους! Σε ένα ματς, όμως, το οποίο ήταν για... γερά νεύρα επιβίωσαν κι έτσι εξακολουθούν να έχουν το πάνω χέρι στη μάχη της παραμονής.

Οι παίκτες του Κουτσού διατηρήθηκαν μια νίκη πάνω από το Ρέθυμνο και παράλληλα πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αξίζει να θυμίσουμε ότι η κρητική ομάδα έχει 2-0 κόντρα στην Κύμη, η οποία θα πρέπει να τερματίσει με περισσότερες νίκες για να σωθεί.

Οι φιλοξενούμενοι μετά το αρχικό 2-0 είχαν σταθερά το προβάδισμα στο πρώτο μέρος, αλλά δύο τρίποντα του Καρινιάουσκας έφεραν τους γηπεδούχους μπροστά (36-34 στο 19'). Ο αγώνας εξελίχθηκε σε ντέρμπι για γερά νεύρα και είναι χαρακτηριστικό ότι μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο υπήρξαν 10 αλλαγές προβαδίσματος και 4 ισοπαλίες.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, μίλησε το ένστικτο της επιβίωσης και με πρωτοστάτη τον τρομερό Σκοτ Σαγκς, η Κύμη σημείωσε 32(!) πόντους και πέτυχε μια μεγάλη νίκη που ενδεχομένως να κάνει τη διαφορά στο φινάλε της regular season.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-36, 58-58, 90-83.

Δείτε τα πλήρη στατιστικά των ομάδων στο gallery...

Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”
Τζόκερ: Νέο τζακ ποτ - Πόσα χρήματα θα μοιράσει το Μ. Σάββατο
Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Οι διαιτητές για το Game 4 στο ΣΕΦ