Ήφαιστος Λήμνου-Κύμη 81-74: Στο σπίτι του είναι αλλιώς (photos)

O Ήφαιστος Λήμνου άφησε πίσω την ήττα από τον Χολαργό και «βύθισε» ακόμα πιο πολύ την Κύμη στη βαθμολογία καθώς πήρε τη νίκη με 81-74

Αήττητος παραμένει στην έδρα του ο Ήφαιστος στους 5 αγώνες που έχει δώσει από το εναρκτήριο τζάμπολ της σεζόν, καθώς επικράτησε και της Κύμης, με 81-74, για τη 10η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Έβανς, Μπρέιζελτον και Φρεϊμάνις οδήγησαν τους νησιώτες στην 5η νίκη τους και στο σύνολο, ενώ ο ΝτεΒον Ουάσινγκτον (20π., 11ρ.) ήταν ο κορυφαίος της ομάδας της Εύβοιας. Η Κύμη παρέμεινε με μόλις μία νίκη σε 10 αγώνες.

Ο Ήφαιστος τα... βρήκε δύσκολα, πάντως στο πρώτο μέρος, βλέποντας την αντίπαλό του να προηγείται με 17-19 στο 1ο δεκάλεπτο και με 24-27 στο 15ο λεπτό. Έκτοτε, όμως οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου σοβαρεύτηκαν, πάτησαν... γκάζι και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά ξανά. Συγκεκριμένα, με σερί 21-0, ο Ήφαιστος ξέφυγε με 45-27 στο 24ο λεπτό! Μόνο 10 πόντους πέτυχαν οι παίκτες του Ισίδωρου Κουτσού στην 3η περίοδο, 54-37! Πάντως, στην 4η περίοδο, η Κύμη μείωσε, 57-49, αλλά το σερί 10-0 του Ηφαίστου δεν επέτρεψε την ανατροπή. Έστω κι αν η διαφορά έπεσε και στους 4 πόντους, 78-74, οι 3 βολές από πλευράς Ηφαίστου (1 από Έβανς και 2 από Φρεϊμάνις) έβαλαν τέλος στα σχέδια των φιλοξενούμενων για εκτός έδρας επικράτηση.

Στην Basket League ο Πανιώνιος, πήρε τη ματσάρα με τον Ηρακλή!
Λίβερπουλ: Συγκλονιστική υποδοχή στον Γιούργκεν Κλοπ για το τελευταίο του ματς (vid)
Συλλαλητήριο οπαδών του Παναθηναϊκού και πορεία στην Αλεξάνδρας– Επεισόδια κοντά στο γήπεδο
Άρης - ΠΑΟΚ: Συγκέντρωση οπαδών έξω από το ξενοδοχείο του Δικέφαλου - Στα μπαλκόνια οι παίκτες (vid)