Χαμογέλασαν ξανά τα Τρίκαλα

Τα Τρίκαλα πανηγύρισαν την τρίτη νίκη τους στην Basket League επικρατώντας με 71-59 του Κοροίβου Αμαλιάδας.

Μετά από 8 συνεχόμενες ήττες τα Τρίκαλα νίκησαν εύκολα με 71-59 τον Κόροιβο και κοιτούν το μέλλον με μεγαλύτερη αισιοδοξία. Παράλληλα αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τον Φώτη Τακιανό, από τότε που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία των Τρικαλινών. Με τέσσερις παίκτες να σημειώνουν διψήφιο νούμερο πόντων (Τέγιτς 17, Τέιμς 13, Τζόουνς 12, Λούντζης 10), η ομάδα της Θεσσαλίας επέβαλε το ρυθμό της από το πρώτο λεπτό κάνοντας επίδειξη δύναμης για το υπόλοιπο και μέχρι τη λήξη.

Το επιμέρους σκορ 20-8 των Τρικάλων στην 1η περίοδο... μιλά από μόνο του. Ο Κόροιβος σημείωσε μόλις 20 πόντους στο πρώτο μέρος, με τους παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου να επιμένουν, χωρίς αποτέλεσμα, έξω από τα 6.75. Στον αντίποδα, από 10 πόντους είχαν πετύχει στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, ο ΣονΝτρε Τζόουνς και ο Μιχάλης Λούντζης, ενώ με 9 ακολουθούσε ο Μάρκο Τέγιτς. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στην 3η περίοδο, με buzzer beater τρίποντο του Πόσλεϊ, μείωσαν σε 56-43 στο 30', αλλά στην 4η περίοδο οι παίκτες του Τακιανού ήξεραν τι έπρεπε να κάνουν για να πανηγυρίσουν μία σημαντική νίκη στην προσπάθεια για παραμονή.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 41-20, 56-43, 71-59

ΤΡΙΚΑΛΑ (Τακιανός): Τζόουνς 12 (2), Λούντζης 10, Σλαφτσάκης 5 , Τέγιτς 17 (7 ριμπάουντ, 8/9 δίποντα), Τέιμς 4, Χατζηνικόλας, Καλόγιαννίδης, Τάταρης 3 (1), Φιλντς 7.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 10 , Κον 6, Σκουλίδας 4 (6 ριμπάουντ), Φλόρβεους, ΝτιΚόζι 6, Πόσλι 15 (3), Μιλεντίγιεβιτς, Σαχπατζίδης 6 (8 ριμπάουντ), Σπυριδωνίδης, Μπεκρής, Χάινς 10 (8 ριμπάουντ).

ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 30 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα
Σοκ στο ελληνικό βόλει: Η Πέννυ Ρόγκα ανακοίνωσε ότι έχει καρκίνο
ΑΕΚ: Πάνω 3.000 επισκέπτες την πρώτη εβδομάδα στο Μουσείο Ιστορίας