Διπλό παραμονής για την Κύμη

Πολύτιμη νίκη με την οποία απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, πήρε η Κύμη στην Αμαλιάδα κόντρα στον Κόροιβο.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη επικράτησε με 73-59 του Κόροιβου, για την 12η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, βελτίωσε σε 5-7 το ρεκόρ της, ενώ υποχρέωσε τους γηπεδούχους στην 8η ήττα τους.

Ένα ξέσπασμα της Κύμης από τα 6.75 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (4/7 τρίποντα μέχρι το 8΄) τη βοήθησε να ξεφύγει γρήγορα με 9-22 και να μην αγχωθεί μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (13-24). Χωρίς να χάνουν ρυθμό στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 15΄ ακόμη και με 18 πόντους (22-40), αλλά ένα επιμέρους σκορ 10-3 των γηπεδούχων έφερε και πάλι... ζωή στο παιχνίδι (32-43 στο 18΄). Ωστόσο, οι παίκτες της Κύμης ανέβασαν και πάλι στροφές σε άμυνα και επίθεση στην τρίτη περίοδο, ξέφυγαν ακόμη και με +22 (32-54 στο 24΄) και δε χρειάστηκε να κοιτάξουν πίσω...

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 32-46, 46-60, 59-73

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Κάρσον 7 (1), Αντωνάκης, Κον 7 (1), Φλόρβιους 5, ΝτιΚόζι 13 (1), Πόσλεϊ 13 (3), Μιλεντίγιεβιτς, Σκουλίδας 6 (2), Σπυριδωνίδης, Μπεκρής, Χάινς 8.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 16 (4), Οκερέαφορ 3 (1), ΜακΓκι 10, ΜακΦάντεν 3 (1), Σμιθ 17 (1), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 8 (2), Τζόουνς 6, Κάιζερ 5, Μπάρλος 7 (1), Εζόμο.

Κερδίστε 2 εισιτήρια για το Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Game 2
Πανέτοιμος για το Game 1, κόντρα στην Μπαρτσελόνα, ο Ολυμπιακός
Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ: Οι διαιτητές του Game 2 με τη Μακάμπι
Νέο σκάνδαλο στην Premier League: Συνελήφθησαν δύο παίκτες για βιασμό και σεξουαλική επίθεση