Χαμογέλασε ο Κόροιβος με Κάρσον – Λαχτάρησαν με Σκουλίδα στην Αμαλιάδα

Ο Κόροιβος πανηγύρισε την εντός έδρας νίκη επί του Προμηθέα Πατρών με 78-71.

Επιστροφή στις νίκες για τον Κόροιβο που νίκησε εντός έδρας τον Προμηθέα Πατρών με 78-71 σε αναμέτρηση για την 10η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κάρσον με 24 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ήταν ο Φαγιέ με 18. Ωστόσο άπαντες «πάγωσαν» με τον Διονύση Σκουλίδα.

Ο 20χρονο γκαρντ του Κοροίβου, λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης, «έπεσε» πάνω σε παίκτη του Προμηθέα και... σωριάστηκε στο παρκέ, όπου έμεινα αναίσθητος. Λίγα λεπτά αργότερα ο Σκουλίδας σηκώθηκε και αποχώρησε ζαλισμένος για τα αποδυτήρια.

O αγώνας ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως το πρώτο καλάθι μπήκε μετά απο δύο λεπτά και το σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο ήταν 6-5 υπέρ του Προμηθέα. Το τέλος της 1ης περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 18-17 χάρη στο buzzer beater τρίποντο του Χολ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πατρινοί με έξι σερί πόντους του Τουντζιαράκη προηγήθηκαν με 24-19. Ο Κόροιβος με συνεχόμενα τρίποντα του Ντεκόσεϊ πήρε και πάλι το προβάδισμα (27-24 στο 15΄) και το κράτησε μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου (35-31.)

Στα μισά της τρίτης περίοδου ο Προμηθέας κατάφερε να προσπεράσει με τρίποντο του Μιλόσεβιτς (40-39 στο 25΄) , αλλά ο Κόροιβος βασιζόμενος στους ξένους του «έτρεξε σερί» 7-0 και έκανε το σκορ 47-40, αλλά δεν κατάφερε να ξεφύγει παραπάνω αφού η ομάδα της Πάτρας, που στο μέταξυ έχασε τον Λίποβι με διάστρεμμα, μείωσε γρήγορα σε 51-48 (30΄).

Ο Κόροιβος με πρωταγωνιστές του Ντεκόσεϊ και Πόσλεϊ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου έκανε επιμέρους σκορ 10-0 και ξέφυγε με 13 πόντους (61-48 στο 38΄). Ο Προμηθέας πάλεψε για την ανατροπή με τους Χολ και Φαγιέ, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι και με το τελικό 78-71 πήραν την 4η τους νίκη στο πρωτάθλημα. Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα για τον Προμηθέα Πατρών.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 35-3, 51-48, 78-71

Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος): Ντεκόσεϊ 17 (2), Κάρσον 22 , Πόσλεϊ 15 (2), Αντωνάκης, Σαχπατζίδης 7 , Σκούλας 3 (1), Σπυριδωνίδης 4, Χάινς 8, Ράουντρι.

Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Λίποβι 10, Τουντζιαράκης 10 , Χολ 12 (4), Μιλόσεβιρς 14 (1), Γκίκας 1, Ρέλεφορντ , Δημάκος, Σαλούστος 6, Ελις.

Βόλεϊ Γυναικών: Ψυχωμένος Παναθηναϊκός έκανε το 2-2
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Οι ενδεκάδες του ντέρμπι της Super League - Βασικός ο Αραούχο, εκτός o Μπερνάρ
Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης