Γερή «σφαλιάρα» της Κύμης στον Άρη!

Η Κύμη έκανε φύλλο και φτερό τον Άρη τον οποίο διέλυσε με 94-69

Την συντριβή από την Κύμη γνώρισε ο Άρης που έχασε 94-69 παθαίνοντας μπλακ άουτ στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι «κίτρινοι» αν και είχαν καλή εκκίνηση στο παιχνίδι και με τον Βασιλόπουλο έτρεξαν ένα σερί 10-0 και το 11-11 στο 5’ έγινε 11-21 στο 9’, είδα τους γηπεδούχους να τους ισοπεδώνουν στο τρίτο δεκάλεπτο.

Σε εκείνο το διάστημα ο Άρης επέτρεψε στη Κύμη να κάνει σερί 13-2 και να… καθαρίσει ουσιαστικά τον αγώνα, καθώς το σκορ έγινε 70-51 (30’).

Με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +22 (73-51) και τα υπόλοιπα λεπτά ήταν τυπική διαδικασία.

Κομβικό σημείο αποτέλεσε το επιμέρους σκορ 31-16 στην 3η περίοδο και οι 29 πόντους (6/7 τρίποντα) από τον Θάντους ΜακΦέιντεν για να πάρει η Κύμη την πρώτη εντός έδρας νίκη της για φέτος.

Κυρίως, όμως ήταν τα 17 στα 30 τρίποντα των γηπεδούχων που έκαναν την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη να ρίξει «λευκή πετσέτα»!

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 39-35, 70-51, 94-69

ΚΥΜΗ (Γιάννης Καστρίτης): Μανωλόπουλος 16 (4), Όκαρφορ 7 (1), ΜακΓκι 5, ΜακΦεϊντεν 29 (6), Σμιθ 18 (2), Γερομίχαλος, Τσαγκαράκης 11 (3), Σακελλαρίου, Κάιζερ 3, Μπάρλος 5 (1), Ιζόμο

ΑΡΗΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Αθηναίου 19 (2), Βασιλόπουλος 13 (2), Ουίβερ 2, Μπένσον 2, Μποχωρίδης 8 (1), Καλαϊτζάκης, Τσαϊρέλης 15, Πουλιανίτης 3 (1), Χρηστίδης, Μούρτος 2, Μπελ

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι
Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ