Ο Ολυμπιακός «καθάρισε» στο τέλος τον Κολοσσό

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το «Βενετόκλειο», επικρατώντας με 72-54 του Κολοσσού Ρόδου.

Πρώτοι σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν οι Στρέλνιεκς και Τόμπσον με 16 πόντους έκαστος, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τζόουνς με 16 πόντους. Λίγο πριν το ημίχρονο οι διαιτητές απέβαλαν τους Παπαπέτρου και Γεωργαλλή, λόγω της μεταξύ τους αψιμαχίας.

Με τον Σφαιρόπουλο να εμπιστεύεται τον Μπόγρη στο «5» εν τη απουσία του Μιλουτίνοβ και τον Ρόμπερτς να είναι ο μοναδικός γκαρντ στην πεντάδα για αρκετό διάστημα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +8, 15-23. Κι ενώ ο Στρέλνιεκς μετρούσε ήδη δύο εύστοχα τρίποντα, αυτό του Ρόμπερτς έδωσε τη μέγιστη διαφορά (+9), 17-26, στους φιλοξενούμενους με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου. Με διαδοχικά καλάθια του Μπόγρη (8π. στο πρώτο μέρος), οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν και με +11 (23-34). Σταμάτης (12π.) και Τζόουνς (8π., 5ρ,) ήταν οι κορυφαίοι του Κολοσσού που είχε όμως 9 λάθη (11 πόντους πήραν οι Πειραιώτες εκμεταλλευόμενοι αυτά) έναντι 2 του Ολυμπιακού στο ημίχρονο (30-40).

Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους αποβλήθηκαν (αντιαθλητικό φάουλ και τεχνική ποινή) ο Γιάννης Γεωργαλής και ο Ιωάννης Παπαπέτρου, μετά από ένταση που δημιουργήθηκε μεταξύ τους στη διεκδίκηση του ριμπάουντ, μετά από βολή του Μπόγρη.

Στην 3η περίοδο, πάντως ο Κολοσσός «ροκάνισε» τη διαφορά, μειώνοντας στο -3, 45-48 και 47-50, μετά από επιμέρους σκορ 12-5(35-45), με επιθετικές πρωτοβουλίες των Τζόουνς (16π. στο 30ο λεπτό) και Μπρέι. Το τζαμπ σουτ του Πρίντεζη και το τρίποντο του Μάντζαρη, όμως διαμόρφωσαν το σκορ της 3ης περιόδου, 47-55.

Τα τρίποντα των Στρέλνιεκς και Τόμπσον στο 4ο δεκάλεπτο έγειραν οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Πειραιά, 54-65, 5:28 πριν το φινάλε, αφού έκτοτε δεν απείλησαν τον αντίπαλό τους οι Ροδίτες. Με νέο τρίποντο του Τόμπσον, οι Πειραιώτες ξέφυγαν και με 54-70, και ο Σφαιρόπουλος έριξε στο παρκέ για πρώτη φορά τους Τολιόπουλο, Αρσενόπουλο, ενώ ο Λυκογιάννης έδωσε χρόνο στο νεαρό Σωτήρη Μπίλλη.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 30-40, 47-55, 54-72

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Άρης Λυκογιάννης): Γκρίφιν 6, Χάρις, Τζόουνς 16, Σχίζας 7, Σταμάτης 14 (1), Προστράν 2, Γεωργαλλής, Μπίλλης, Αγγελάκος, Μπρέι 7 (1), Ράιτ 2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μακλίν 1, Στρέλνιεκς 16, Παπανικολάου 9 (1), Ρόμπερτς 7 (1), Πρίντεζης 9 (1), Τολιόπουλος, Παπαπέτρου, Μάντζαρης 3 (1), Αρσενόπουλος, Μπόγρης 8, Ουίλτζερ 5, Τόμπσον 16

Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (24/04) - «Πώρωση» στο ντέρμπι
NBA: «Έσπασαν» το Μιλγουόκι οι Πέισερς - Διέλυσαν τους Μπακς και έκαναν το 1-1
ΑΕΚ: Ανοίγει τις πύλες του το Μουσείο Ιστορίας | Τα ωράρια λειτουργίας κι οι τιμές των εισιτηρίων
Πόλο: Διπλή πρόκριση για τον Υδραϊκό