Πρώτο «διπλό» για τον ΓΣΛ Φάρο

Την πρώτη νίκη εκτός έδρας πανηγύρισε ο ΓΣΛ Φάρος επικρατώντας με 71-70 της Κύμης στην Εύβοια σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική.

Ο ΓΛ/Φάρος πήρε το πρώτο του «διπλό» στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 71-70 της Κύμης στην Εύβοια σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Λάρισας ήταν ο Γουέαρ με 16 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους, που ακόμα δεν έχουν χαρεί την χαρά της νίκης στο φετινό πρωτάθλημα, ξεχώρισε ο Μανωλόπουλος με 14 πόντους.

Ο ΓΛ/Φάρος ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε με 8 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά (6-14 στο 5΄), αλλά η Κύμη με ένα μπαράζ τριπόντων μείωσε στους 2 στο τέλος του δεκαλέπτου (20-22). Στην δεύτερη περιόδο οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 13-0 ξέφυγαν με 25-38, και πήγαν τελικά στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +10 (30-40).

Στην επανάληψη η ομάδα του Σκουρτόπουλου έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα (36-49 στο 25΄), αλλά η Κύμη με ένα σερί 11-0 μείωσε στο καλάθι (47-49 στο 28΄) και ξαναμπήκε δυναμικά στην διεκδίκηση της νίκης. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν θρίλερ με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο πόντο (70-71) 50" πριν την λήξη. Η Κύμη είχε την ευκαρία να πάρει την νίκη αλλά ο Τζόουνς δεν κατάφερε να σκοράρει στην τελευταία επίθεση του αγώνα και έτσι το ροζ φύλλο πήγε στο Φάρο.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 30-40, 53-56, 70-71

Κύμη (Γ. Καστρίτης): Μανωλόπουλος 14(2), Οκερεαφόρ 7(2), Τσαγκαράκης 12(1), Γλυνιαδάκης 3, Σμιθ 10(1), Έντουαρντς , Γερομίχαλος 1, Τζόουνς 11, Σακελλαρίου 5, ΜακΓκι 7

ΓΣΛ Φάρος (Θ. Σκουρτόπουλος): Γουέαρ 16(2), Ντρέιπερ 4, Σαφτενααρ 14(1), Παπαντωνίου 4, Παπαμακάριος 13(2), Μαραγκός 2, Μουράτος 9, Διαμαντάκος 6, Γκάλογουεϊ 2, Φορμπς 1

Βαθμολογία UEFA: Δύσκολη η 15η θέση - Μόνο μαθηματικές ελπίδες
Άρης: Χωρίς τέσσερις ολοκληρώνει την προετοιμασία του
Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)