Ήταν... Κολοσσός με ΑΕΚ!

Ο Κολοσσός νίκησε την ΑΕΚ στη Ρόδο με κορυφαίο τον Γκρίφιν

Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε εντός έδρας την ΑΕΚ με 82-78 σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρώτος σκόρερ για τους «θαλασσί» ήταν ο Γκρίφιν με 22 πόντους, ενώ από την Ένωση ξεχώρισαν οι Γκριν (18) και Μπάρλοου (17).

Η ΑΕΚ, με τον Θανάση Παπαχατζή να εκτελεί χρέη πρώτου τεχνικού αφού ο Μανωλόπουλος αναρρώνει από επέμβαση, ξεκίνησε μουδιασμένα αλλά στην συνέχεια με τους Μπάρλοου και Γκριν να σκοράρουν από την περιφέρεια κατάφερε να προηγηθεί με 17-19 αλλά οι Ροδίτες με 6 αναπάντητους πόντους στο τέλος του δεκαλέπτου πέρασαν μπροστά με 23-19 (10΄). Στην δεύτερη περίοδο η Ένωση με ένα σερί 10-0 πήρε και πάλι το προβάδισμά με 28-32 και το κράτησε μέχρι το ημίχρονο (43-44).

Στην επανάληψη ο Κολοσσός εμφανίστηκε αισθητά βελτιωμένος σε άμυνα και επίθεση και με ηγέτη του τον Γκρίφιν κατάφερε να πάρει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (58-46 στο 26΄), αλλά η ΑΕΚ με τους Σάκοτα και Γκριν κατάφεραν να την κρατήσουν σε απόσταση βολής (65-57 στο 30΄). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κολοσσός κράτησε με σχετική άνεση το προβάδισμα του άντεξε στην αντεπίθεση της ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά και με το τελικό 82-78 πήρε την 3η του νίκη σε 4 αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-44, 65-57, 82-78

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Α. Λυκογιάννης): Γκρίφιν 22 (), Χάρις 11 (3), Τζόουνς 4, Σχίζας 8 (1), Πρόστραν 13 (1), Γεωργαλής 1 , Σταμάτης 4, Μπρέι 4, Ράιτ 15.

ΑΕΚ (Θ. Παπαχατζής): Τζέιμς 2, Γκριν 18 (2), Λαρεντζάκης 2, Μπάρλοου 17 (5), Μαυροειδής 11, Χάρις 6 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 9 (3), Σι, Ελόνου 10.

Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)