Ζορίστηκε η ΑΕΚ, αλλά «καθάρισε» ο Σάκοτα

Το Ρέθυμνο έβαλε δύσκολα στο ΟΑΚΑ, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να νικήσει με κορυφαίο τον Σάκοτα.

H ΑΕΚ δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στο Ρέθυμνο, αλλά κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 81-74 σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της Α1 ανδρών.

Πρώτος σκόρερ για την Ένωση ήταν ο Ντούσαν Σάκοτα με 23 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μούντι με 17.

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν άσχημα στον αγώνα, σκοράροντας με το... σταγονόμετρο. Χαρακτηριστικά στο πρώτο πεντάλεπτο είχαν σημειωθεί μόλις 10 πόντοι (6-4). Στην συνέχεια η Ένωση με ένα σερί 5-0 στο τέλος της 1ης περιόδου προηγήθηκε με 17-12. Στην αρχή της δεύτερης περιόδου η ΑΕΚ με ηγέτη τον Σάκοτα ξέφυγε με 13 πόντους (29-16 στο 14΄). Οι φιλοξενούμενοι όμως «ξύπνησαν» και με τους ξένους τους να αναλαμβάνουν δράση μείωσαν σε 37-30 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη το Ρέθυμνο εκμεταλλεύτηκε την αστοχία της ΆΕΚ στα τρίποντα και με πρωταγωνιστές τους Μέντλοκ και Ρόμπερτσον «έτρεξε» ένα σερί 16-0, μετατρέποντας το 42-32 (στο 21΄) σε 42-48 (στο 26΄). Οι Κρητικοί παρά την πίεση της ΑΕΚ έκλεισαν την 3η περίοδο στο +5 (56-61).

Η ΑΕΚ στην τελευταία περίοδο ανέβασε αισθητά την απόδοσά της στην άμυνα, δεχόμενη μόλις 5 πόντους σε 5 λεπτά και, με τους Σάκοτα και Τζέιμς να παίρνουν την ομάδα στην πλάτη τους στην επίθεση, προσπέρασε με 71-66 και δεν κοίταξε πότε ξανά πίσω. Το Ρέθυμνο δεν είχε τις δυνάμεις για δεύτερη ανατροπή αι έτσι η ΑΕΚ παίζοντας με σοβαρότητα μέχρι το τέλος πήρε την νίκη με το τελικό 81-74.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 37-30, 56-61, 81-74

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Τζέιμς 16 (1), Ξανθόπουλος 5 (1), Λαρεντζάκης 12 (2), Μπάρλοου 11 (3), Μαυροειδής 6, Γκριν 2, Σάκοτα 23 (1), Σι 2, Ελονού 2, Χάρις 2.

Ρέθυμνο (Βετούλας): Γκόντουγιν 9, Μέντλοκ 13 (1), Χριστοδούλου 7 (1), Ρόμπερτσον 11 (2), Ράιτ, Ντάνιελς 13 (3), Κόττας 2, Μούντι 17 (2), Παναρετάκης, Γιαννόπουλος 2.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι