Κύμη-Ολυμπιακός 56-85: Εύκολο απόγευμα στη Χαλκίδα

Την πρώτη νίκη του στην Α1 φέτος, μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον Παναθηναϊκό Superfoods, πέτυχε ο Ολυμπιακός με 85-56, απέναντι στην Κύμη.

Με τον Χόλις Τόμπσον να σημειώνει τους 16 από τους πρώτους 28 πόντους της ομάδας του Πειραιά (16-28) και τον Μιλουτίνοβ να τροφοδοτείται στη ρακέτα, ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στη 2η περίοδο, 23-43 (ημίχρονο). Ων ο απόλυτος κυρίαρχος στα ριμπάουντ και έχοντας διπλάσιες ασίστ ο Ολυμπιακός δεν ξανακοίταξε πίσω, για το 35-61 στο 30ο λεπτό. Στην αγωνιστική επιστροφή του, μετά τον τραυματισμό του, ο Μπράιν Ρόμπερτς είχε 16:14 λεπτά συμμετοχής, με 0/4 σουτ εντός πεδιάς, ενώ μοίρασε 4 ασίστ.

Η κακοδαιμονία συνεχίζεται, πάντως στο «στρατόπεδο» των «ερυθρόλευκων», καθώς μετά την απώλεια του Κιμ Τιλί, τραυματίστηκε στο δάχτυλο του αριστερού ποδιού ο Βαγγέλης Μάντζαρης και δεν ξαναπάτησε παρκέ. Η εξέλιξη του ματς επέτρεψε στον Σφαιρόπουλο να δώσει χρόνο συμμετοχής και στον νεαρό Αρσενόπουλο, ο οποίος σημείωσε 4 πόντους. Οι παίκτες του Καστρίτη έκαναν ό,τι μπορούσαν από πλευράς τους για μία ήττα με όσο το δυνατόν μικρότερη διαφορά για το -29 (56-85), όταν ακούστηκε η κόρνα της λήξης.
Τα δεκάλεπτα: 10-21, 23-43, 35-61, 56-85

ΚΥΜΗ (Γιάννης Καστρίτης): Οκαφορ 11 (2), Τσαγκαράκης 10 (2), Γλυνιαδάκης 2, Ομπράιεν, Σμιθ 5, Μανωλόπουλος 6 (2), Έντουαρντς, Γερομίχαλος, Τζόουνς 10, Σακελλαρίου, Τρέιλορ 12, Μητσιμπόνας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Αγραβάνης 11 (0/5 τρίποντα, 6ρ.), Μιλουτίνοβ 12, Στρέλνιεκς 2 (5ασ.), Μάντζαρης 10, Τόμπσον 18 (2/4), ΜακΛιν 4, Τολιόπουλος 11 (3), Παπαπέτρου 9 (1 τρίποντο, 7ρ.), Αρσενόπουλος 4, Ρόμπερτς (4ασ.), Μπόγρης 10, Πρίντεζης 8 (0/3 τρίποντα, 8ρ., 5ασ.)

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ο Κοκκαλάνης εξασφάλισε την πρόκριση για το Παρίσι!
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας
Στο Βερολίνο, με στάση Βελιγράδι, θα είναι… ωραία!
Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!