Ο Κόροιβος Αμαλιάδας «ισοπέδωσε» τον Άρη!

Αγνώριστοι οι Θεσσαλονικείς στην πρεμιέρα της Basket League με τον Κόροιβο Αμαλιάδας να επικρατεί με το εμφατικό 71-55.

«Στραβοπάτημα» με το... καλημέρα για τον Άρη στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Κόροιβος Αμαλιάδας πέρασε ένα άνετο... απόγευμα στην έδρα του, απέναντι στους Θεσσαλονικείς, και με το τελικό 71-55 μπήκε «με το δεξί» στο νέο πρωτάθλημα. Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Ντεκόζι με 17 πόντους και 8 ριμπαόυντ, ενώ από τον Άρη διασώθηκε ο Μπένσον με 16 πόντους.

Ο Άρης ταξίδεψε με όνειρα «διπλού» στην Αμαλιάδα, λίγες ημέρες μετά την πρόκριση του στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, απέναντι στον ΠΑΟΚ. Ωστόσο, τα ποσοστά ευστοχίας των «κιτρίνων» δεν ήταν αυτά που ονειρευόντουσαν (17/52 σουτ εντός πεδιάς, με μόλις 2/16 τρίποντα), τα λάθη έκαναν την εμφάνιση τους από τα πρώτα λεπτά (13) και η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη δεν φάνηκε σε κανένα σημείο ανταγωνιστική.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι φρόντισαν από το πρώτο δεκάλεπτο να βάλουν τις βάσεις και με διάθεση σε άμυνα και επίθεση, κράτησαν τους φιλοξενούμενους στους 7 πόντους για να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +13 (20-7). Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει στη δεύτερη, μείωσε σε 37-31, αλλά μέχρι εκεί... Οι παίκτες του Κόροιβου έτρεξαν επιμέρους σκορ 26-11 στο τρίτο δεκάλεπτο, ξέφυγαν με +21 (63-42) και δεν κοίταξαν πίσω...

Τα δεκάλεπτα: 20-7, 37-31, 63-42, 71-55

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Κάρσον 9, Σαχπατζίδης 6, Σκουλίδας 8 (2), Ρόουντρι 13 (2), Ντεκόζι 17, Πόσλει 2, Μιλεντίγιεβιτς 9 (3), Αντωνάκης, Σπυριδωνίδης, Χάινς 4, Ντίκερσον 3
Άρης (Γιαννάκης): Βον 6, Χρηστίδης 2, Μούρτος, Αθηναίου, Βασιλόπουλος 9 (1), Φλιώνης 9 (1), Τσαιρέλης 4, Πουλιανίτης 4, Μοράντ 3, Γουίβερ, Μπένσον 16, Μπελ 2

Ρέντη: Στη φυλακή 3 από τους 10 κατηγορούμενους που απολογήθηκαν
Η ΔΕΑΒ κάλεσε σε ακρόαση τον ΠΑΟΚ
Παναθηναϊκός AKTOR: Στήριξη Ερντογάν σε Αταμάν για τις απειλές από Μακάμπι Τελ Αβίβ (video)
Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια