Φαλέκας: «Με σοβαρότητα και προσοχή κόντρα στον Άρη»

Ο Αλέξης Φαλέκας αποκάλυψε τα μυστικά της ΑΕΚ για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην Basket League.

Προσοχή και σοβαρότητα είναι τα σημεία κλειδιά της Ένωσης για τον τρίτο τελικό της Α1 με τον Άρη στο ΟΑΚΑ, σύμφωνα με τον άμεσο συνεργάτης του Σωτήρη Μανωλόπουλου, Αλέξη Φαλέκα.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Αλέξη Φαλέκα στην ιστοσελίδα της ΚΑΕ ΑΕΚ:

«Το σκορ είναι 2-0 υπέρ μας και χρειαζόμαστε μία νίκη για να τελειώσουμε τη σειρά και να τερματίσουμε στην τρίτη θέση. Για να γίνει αυτό πρέπει αύριο να παρουσιαστούμε σοβαροί.

Πρέπει σίγουρα να παίξουμε την άμυνα των “δευτέρων ημιχρόνων”. Αυτή, που είχαμε στα δύο προηγούμενα ματς. Οι 51 πόντοι που δεχθήκαμε στο πρώτο ημίχρονο στο Αλεξάνδρειο είναι πάρα πολλοί και πρέπει να μη το αφήσουμε να ξανασυμβεί.

Τα τρία κύρια σημεία, που τονίσαμε στους παίκτες μας είναι:

α) να προσέξουν τους αιφνιδιασμούς του αντιπάλου σ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, β) να μη δεχθούμε πολλούς πόντους στο τρανζίσιον, που προέρχονται από λάθη δικά μας, καθώς τα λάθη παίζουν σημαντικό ρόλο σε κάθε αγώνα και μπορούν να καθορίσουν το νικητή, γ) να πάρουμε επιθετικά ριμπάουντ, αφού και στα δύο τελευταία ματς είχαμε πρόβλημα και πρέπει να δείξουμε μεγάλη βελτίωση και σ’ αυτό το κομμάτι».

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Αναντολού Εφές – Ολυμπιακός και Περιστέρι – Τενερίφη
Παναθηναϊκός AKTOR: Πέντε χρόνια από τον θάνατο του Θανάση Γιαννακόπουλου – Η συγκινητική ανάρτηση
«Μάξι, παικτάρα, τριφυλλάρα – Στο Top-3 ο Φορτούνης»: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
Ρεάλ Μαδρίτης: Ο Ντεσάν επιβεβαίωσε το «άκυρο» για τους Ολυμπιακούς Αγώνες - Τι συμβαίνει με Εμπαπέ