ΑΕΚ – Άρης 90-74: Άνετη και ωραία για το 1-0

Η Ένωση δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0 επί του Άρη στη σειρά των μικρών τελικών της Basket League Stoiximan.gr.

Το πρώτο βήμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης στο πρωτάθλημα της Basket League έκανε η ΑΕΚ που επιβλήθηκε του Άρη με σκορ 90-74 στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Η Ένωση ευτύχησε να έχει σε καλή μέρα τους Μαυροειδή και Ντίξον που την οδήγησαν επιθετικά, δίνοντάς της πολλές λύσεις, ειδικά στο δεύτερο μέρος όταν και οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά ασφαλείας και έφτασαν πιο άνετα στη νίκη.

Η αντίσταση του Άρη κράτησε μόλις για 20 λεπτά, αφού οι Θεσσαλονικείς μετά το 48-41 του ημιχρόνου έχασαν κάθε επαφή στο σκορ όταν ο δικέφαλος «άνοιξε το γκάζι» και έσφιξε την άμυνά του ανεβάζοντας την διαφορά μέχρι και τους 20 πόντους (86-66).

Ο Γιάνκοβιτς ήταν ο κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους που πλέον καλούνται να πάρουν τη νίκη στην έδρα τους την ερχόμενη Τετάρτη προκειμένου να ισοφαρίσουν τη σειρά που κρίνεται στις τρεις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 48-41, 68-57, 90-74

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πηλοϊδης-Διαμαντής-Τζαφλέρης

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 11 (1), Νιούλει 3 (1), Μωραΐτης 3 (1), Μαυροειδής 13, Μαυροκεφαλίδης 2, Ελόνου 11 (11 ριμπ.), Βασιλειάδης 10 (2), Μιλόσεβιτς 16 (1τρ., 12 ριμπ.), Ντίξον 11, Σκουλίδας, Σάκοτα 10 (2).

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Φλιώνης 5 (1), Τσαϊρέλης 11, Ζάρας 7 (1), Γιάνκοβιτς 17 (11 ριμπ.), Καββαδάς 8, Σκοτ 2, Ξανθόπουλος 9 (2), Χρηστίδης 4, Σίμτσακ 5, Μούρτος 6.

Πρόστιμο 30.000 ευρώ στη Φενέρμπαχτσε για το ντου οπαδών προς παίκτες της Μονακό