Άρης-ΠΑΟΚ 69-65 (παρ.):  Πήρε το θρίλερ στην παράταση

Άρης-ΠΑΟΚ 69-65 (παρ.): Πήρε το θρίλερ στην παράταση

Ο Άρης έκανε 1-0 στην προημιτελική σειρά της Basketleague νικώντας τον ΠΑΟΚ στην παράταση με 69-65 (61-61κ.δ.)

Δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά «έγραψε» το 1-0 ο Άρης κόντρα στον ΠΑΟΚ. Το πρώτο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης για την προημιτελική φάση είχε χρώμα κίτρινο και κρίθηκε στην παράταση, με τους παίκτες του Αλέξανδρου Πρίφτη να υπερασπίζονται το «Αλεξάνδρειο».

Ο Άρης χρειάζεται μια ακόμα νίκη για να προκριθεί στα ημιτελικά του πρωταθλήματος όπου περιμένει ο Ολυμπιακός με πλεονέκτημα έδρας. Το επόμενο παιχνίδι είναι στις 3/5.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τα όλα του και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να γυρίσει το εις βάρος του -7 σε 38'' και να πάει το ματς στην παράταση καθώς στην τελευταία φάση της κανονικής διάρκειας οι παίκτες του Άρη δεν έκαναν φάουλ και το πλήρωσαν με τρίποντο του ΜακΦάντεν (61-61).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, χρειάστηκαν να περάσουν δύο λεπτά προκειμένου οι δύο ομάδες να σκοράρουν. Ο Ξανθόπουλος έκανε 63-61, ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον Σόμπεϊ και στη συνέχεια το πήρε άγρια ομορφιά, με τον Άρη να βγαίνει νικητής χάρη στα αμυντικά ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 33-37, 47-50, 61-61 κ.α., 69-65 παρ.

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ