Έκτο το Ρέθυμνο, αποχαιρέτησε η Δόξα

Με άνετη νίκη επί της Δόξας στην Λευκάδα, το Ρέθυμνο γιόρτασε την κατάκτηση της 6ης θέσης στην κανονική διάρκεια της Basket League. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα, επικράτησε 80-67 της ήδη υποβιβασμένης Δόξας, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Τάλτον που σημείωσε 19 πόντους.

Το τρίποντο του Σάφτενααρ στο 5ο λεπτό (7-10), έδωσε για πρώτη και... οριστική φορά το προβάδισμα στους Κρήτες, οι οποίοι χρειάστηκαν δύο ξεσπάσματα στο υπόλοιπο του αγώνα για να διευρύνουν τη διαφορά και να φτάσουν σε μια άνετη νίκη. Με σερί 0-7 στην δεύτερη περίοδο (τρίποντο Τάλτον, τέσσερις πόντοι Γιαννόπουλος), η διαφορά από το +10 (25-35) έφτασε στο +17 (25-42), για να εκτοξευτεί στο +22 στο 27` χάρη σε νέο σερί 0-8 (από 34-48 σε 34-57) με τέσσερις πόντους του Άρνολντ και από δύο των Τάλτον και Κώττα.

Το +22 καταγράφηκε για ακόμη μία φορά ως η μεγαλύτερη διαφορά στην τέταρτη περίοδο (54-76), οπότε και το Ρέθυμνο απαλλαγμένο πια από το άγχος άφησε τη Δόξα να πετύχει μερικά εύκολα καλάθια μειώνοντας σε 67-80 λίγο πριν την εκπνοή με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Πεταλωτή.

Διαιτητές: Καλδήρης, Αναστόπουλος, Ζαχαρής

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Φώτης Τακιανός): Σκοτ 8, Ντόμπλας 7, Τσαλδάρης 5 (1), Χάρις 8, Μάρας 16 (1), Πεταλωτής 3 (1), Άμποτ 11 (1), Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 5, Ταπούτος, Ντόουελ 2.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Νίκος Βετούλας): Κώττας 2, Άρνολντ 15 (2), Φιτζπάτρικ 8 (2), Τάλτον 19 (5/7 τρίποντα), Λέμον 5, Ραζής 1, Χριστοδούλου 6 (1), Σάφτενααρ 5 (1), Καμπερίδης 2, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 17 (3).

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Χωρίς Μπάλντγουϊν στο Game 2 με τον Παναθηναϊκό
Super League: "Αγκαλιά" με τον τίτλο η ΑΕΚ!
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 3-0: Βήμα τίτλου με εμφάνιση... Πρωταθλήτριας για την «Ένωση»
Άρης-Ολυμπιακός 1-1: Γκέλαρε στη Θεσσαλονίκη