Ολυμπιακός - Κύμη 93-45: Προπόνηση πριν τα playoffs της Euroleague

Σαρωτικός ήταν ο Ολυμπιακός στο τελευταίο παιχνίδι της regular season της Basket League Stoiximan.gr αφού επικράτησε της Κύμης με σκορ 93-45.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν έτοιμοι να «κλειδώσουν» από νωρίς τη νίκη που τους εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs αφού τερμάτισαν στην πρώτη θέση της κατάταξης.

Ο Πάτρικ Γιανγκ έκανε το καλύτερό του φετινό παιχνίδι, αφού σημείωσε 16 πόντους, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης με τους 14 πόντους του και τις 5 ασίστ ήταν σε καλή ημέρα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο όταν και πήραν την διαφορά ασφαλείας που ήθελαν στο λιμάνι προκειμένου να μην μπουν σε περιπέτειες. Ο Σπανούλης ήταν ο κορυφαίος του δεκαλέπτου και το 29-6 της πρώτης περιόδου έβαλε ουσιαστικά τέλος στο ματς.

Οι γηπεδούχοι δεν έριξαν καθόλου τον ρυθμό τους θέλοντας να κάνουν μια καλή εμφάνιση πριν τους αγώνες με την Εφές και έτσι όσο η επίθεση της Κύμης έβλεπε το καλάθι σαν… κλειδαρότρυπα η διαφορά έπαιρνε ολοένα και μεγαλύτερες διαστάσεις. Το 50-19 του ημιχρόνου έδειχνε ότι το β’ μέρος θα ήταν τυπική διαδικασία, όπως και έγινε.

Ο Σφαιρόπουλος είδε τον Πάτρικ Γιανγκ να μπαίνει δυνατά στις αναμετρήσεις πριν τα playoffs της Euroleague, σημάδι που τον ικανοποίησε, ενώ από εκεί και πέρα ο αγώνας δεν χρίζει σχολιασμού, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπήκαν ποτέ ουσιαστικά στο παρκέ.

Δεκάλεπτα:  29-6, 50-19, 65-32, 93-45

Γυναικεία βογγητά «πάγωσαν» τον Λούκα Ντόνσιτς (vid)