Το Λαύριο ήταν... Κολοσσός!

Ολοταχώς για τα playoffs της Basket League βαδίζει το Λαύριο το οποίο πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Κολοσσού με σκορ 63-79 και παρέμεινε ζωντανό στη διεκδίκηση της 8ης θέσης.

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη έκαναν ένα ακόμα βήμα για την οκτάδα της κανονικής κατάταξης του πρωταθλήματος αφού στη Ρόδο κατάφεραν από την πρώτη περίοδο να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να αναγκάσουν τον Κολοσσό να τους κυνηγάει συνεχώς στο σκορ. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τους φιλοξενούμενους στο +3 (17-20), όμως στη συνέχεια ο ελληνικός κορμός του Λαυρίου (Αθανασούλας, Περράκης και Κακλαμανάκης) ανέλαβε δράση και πήγε τη διαφορά στο +10 (20-30) και τελικά το ημίχρονο βρήκε τον Κολοσσό στο… καναβάτσο, αφού έχανε με 31-43.

Στο δεύτερο μέρος το Λαύριο δεν έριξε ταχύτητα, ο Κολοσσός φάνηκε ανήμπορος να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και έτσι η ομάδα του Σερέλη έφτασε τη διαφορά μέχρι και στους 19 πόντους (46-65), πριν τελικά το σκορ κλείσει στο 63-79.

Κορυφαίος για το Λαύριο ήταν ο Γκρέι με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: (17-20, 31-43, 31-43, 63-79)

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ