Προμηθέας-Κύμη 81-56: Αγκαλιά με τα πλέι-οφ

Ο Προμηθέας «πάτησε» την Κύμη με 81-56 και έκανε αποφασιστικό βήμα για τα πλέι-οφ της Stoiximan.gr Basket League.

Οι Πατρινοί ήταν καταιγιστικοί στο ξεκίνημα του αγώνα και επέβαλλαν τον δικό τους ρυθμό. Μάλιστα με πρωταγωνιστή τον Μουρ στο 9’ η διαφορά είχε φτάσει τους 15 πόντους (24-9). Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά ο Προμηθέας διατήρησε την ψυχραιμία του και έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ στο 39-31. Στην τρίτη περίοδο η Κύμη κατάφερε να πλησιάσει σε 39-36 στο 24' όμως οι γηπεδούχοι «πυροβολούσαν» συνεχώς με τον Γκίκα και στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να σηκώσουν κεφάλι φτάνοντας στο τέλος σε μια άνετη νίκη.

Οι «κυανόλευκοι» παρέμειναν πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού και θα τα δώσουν όλα για όλα στην αναμέτρηση με τον Απόλλωνα που θα κρίνει και την παραμονή στην πρώτη κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 39-31, 59-45, 81-56.

Γιώργος Λυγγερίδης: Τι περιλαμβάνει η δικογραφία - Η πορεία του «μαύρου» χρήματος
Μακάμπι: Χαλάρωμα και πανέτοιμη για τον Παναθηναϊκό AKTOR