Χαραλαμπόπουλος: Χάσαμε την συγκέντρωσή μας στο Κάουνας

Με τον Τσάβι Πασκουάλ να έχει όλους τους παίκτες στη διάθεση του αναχώρησε η αποστολή του Παναθηναϊκού για την Πάτρα, εκεί όπου αύριο το «τριφύλλι» θα δοκιμαστεί στην έδρα του Απόλλωνα (17:00), για την 21η αγωνιστική της Α1 Ανδρών.

Ο Καταλανός τεχνικός αναμένεται να δώσει χρόνο συμμετοχής στην Τζέιμς Γκιστ (σ.σ. δηλώθηκε εχθές στο ελληνικό ρόστερ αντί του Τζεντίλε που αποχώρησε), προκειμένου να βρει ρυθμό μετά τον τραυματισμό που τον κράτησε εκτός δράσης για περίπου 4 μήνες.

Στο μεταξύ, ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος ενημέρωσε το blog που διατηρεί στην επίσημη ιστοσελίδα του ΕΣΑΚΕ, επισημαίνοντας ότι οι «πράσινοι» θα πρέπει να είναι συγκεντρωμένοι από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης με τους Αχαιούς για να πάρουν το «διπλό».

Αναλυτικά:

«Προερχόμαστε από ένα δεύτερο σερί άσχημο αποτέλεσμα στην Ευρωλίγκα μακριά από το ΟΑΚΑ. Απέναντι στη Ζαλγκίρις κάναμε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο ειδικά στην άμυνα.

Το πρόβλημά μας ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο όπου χάσαμε τη συγκέντρωσή μας σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να γνωρίσουμε την ήττα η οποία μας αφήνει πίσω βαθμολογικά.

Ωστόσο, δεν έχουμε περιθώρια να μείνουμε άλλο σε αυτό. Η κανονική περίοδος έχει ακόμη πέντε ματς, όπου θα πάμε για την καλύτερη δυνατή συγκομιδή. Το ζητούμενο είναι να έχουμε διάρκεια στο παιχνίδι μας για να τα καταφέρουμε.

Πρωτίστως μας απασχολεί ο αγώνας με τον Απόλλωνα. Είναι μια ομάδα που έχει μεγάλο κίνητρο για τη νίκη και δυνατή έδρα. Το γήπεδο αναμένεται να είναι γεμάτο οπότε θα πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης για να πάρουμε τη νίκη».

Στην κορυφή του κόσμου ο Πρεβολαράκης (pic)
Χωρίς Λόπες ο Παναιτωλικός κόντρα στο «τριφύλλι»