Ίδρωσε αλλά το πήρε ο Άρης

Αν και δυσκολεύθηκε στο πρώτο μέρος, ο Άρης επιβλήθηκε 78-70 της Δόξας Λευκάδας στο Αλεξάνδρειο, σε αναμέτρηση για την 21η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Με τη νίκη του αυτή ο Άρης «σκαρφάλωσε» στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, την ώρα που οι νησιώτες παραμένουν στην τελευταία θέση της κατάταξης και πολύ δύσκολα θα αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Η Δόξα είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, αν αναγκάστηκε από νωρίς να στερηθεί τις υπηρεσίες του Ντόμπλας, λόγω τριών φάουλ. Με τους Χάρις, Σκοτ να εκτελούν προηγήθηκε στο 5’ (9-14), με τον Καββαδά να κρατά τον Αρη στο παρκέ (16-17, με τον διεθνή σέντερ να πετυχαίνει τους 13 από τους πόντους της ομάδας του). Η εκτελεστική δεινότητα, στην πορεία, του Μάρας, έφερε τους νησιώτες στο +10 (19-29), στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τους Θεσσαλονικείς να μειώνουν στους 4 πόντους (25-29), με διαδοχικά τρίποντα από τους Γιάνκοβιτς, Τζένκινς. Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους, με τον Χάρις να βάζει την μπάλα στο καλάθι, αρχικά, και τον Ταπούτο στη συνέχεια, πήγαν εκ νέου στο +7 (30-37), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 37-42.

Εκτελώντας από τα 6.75 ο Τσαϊρέλης και ο Γιάνκοβιτς, έδωσαν για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Αρη στο 22’ (43-42). Καλάθι και φάουλ από τον Σκοτ έβαλαν ξανά σε θέση… οδηγού τη Δόξα (43-45), με τον Καββαδά να φέρνει το ματς στα ίσια (45-45), σηματοδοτώντας ουσιαστικά την έναρξη της αντεπίθεσης για τους «κίτρινους». Με τη δική του συνεισφορά, τους Κάμινγκς, Γιάνκοβιτς να στηρίζουν, επίσης, το έργο του και την ομάδα να λειτουργεί αποτελεσματικότερα αμυντικά, ο Αρης ξέφυγε με 10 πόντους στο 26’ (58-48). Νεύρα και αστοχία συνέθεσαν, στο ίδιο διάστημα, το σκηνικό για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δέχτηκαν μέσα σε δύο λεπτά δύο τεχνικές ποινές.

Δύομισι λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Αρης προηγήθηκε με +12 (62-50) και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με +17 (70-53). Η χαλάρωση, κυρίως, των γηπεδούχων έδωσαν το δικαίωμα στη Δόξα να πλησιάσει στους 10 πόντους (70-60), οι Θεσσαλονικείς «ανέβηκαν», όμως, εκ νέου στο +12 (72-60, 76-64), με το ματς να τελειώνει για τον Αρη στο +8 (78-70).

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 37-42, 65-52, 78-70.

Παναθηναϊκός AKTOR: Να το κάνει όπως το 2009