ΠΑΟΚ – Άρης 62 – 58: Βρήκε τη λύση στον… «βομβαρδισμό»

Σε έναν δραματικό αγώνα στην Πυλαία, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε του Αρη με σκορ 62-58 παίρνοντας το προβάδισμα για την τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου.

Ο «δικέφαλος» του βορρά πήρε τους δύο βαθμούς χάρη στο παιχνίδι του, αφού ήταν πιο ορθολογικό από αυτό των φιλοξενούμενων που επιχείρησαν να πάρουν ένα μεγάλο «διπλό» στηριζόμενοι στα σουτ τριών πόντων.

Οι παίκτες του Πρόφτη μπορεί να «πυροβολούσαν» αδιακρίτως από τα 6.75 καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν το σθένος όταν η μπάλα «έκαιγε» και παίζοντας πιο μεστά και «διαβασμένα» ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη.

Ο αγώνας «σημαδεύτηκε» από τις πολλές σωματικές επαφές και το μπασκετικό ξύλο που ήταν μπόλικο, ειδικά στο πρώτο μέρος. Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα ο Άρης κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα πολλά λάθη του ΠΑΟΚ και σε συνδυασμό με τα τρίποντα που πέτυχε στο πρώτο μέρος κατάφερε να πάρει διαφορά που έφτασεμέχρι τους δώδεκα πόντους, όμως δεν ήταν αρκετή για να του δώσει τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι πίστεψαν ότι θα κέρδιζαν το ματς χάρη στα μακρινά σουτ, όμως τελικά αυτό τους στοίχισε τη νίκη.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ο Άρης πέτυχε δίποντο στο 17 – 23 και το επόμενό του ήταν όταν το σκορ είχε φτάσει στο 44-47! Σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο οι «κιτρινόμαυροι» δεν έβαλαν σουτ δύο πόντων, ούτε καν βολή και όλα συνηγορούσαν ότι με τον επιθετικό τους οίστρο οι «κιτρινόμαυροι» θα έπαιρναν το ζητούμενο, που ήταν η νίκη! Όμως η Τρίτη περίοδος σήμανε την αντεπίθεση του ΠΑΟΚ που αν και οι παίκτες του Πρίφτη σημείωσαν 12 πόντους με τέσσερα τρίποντα την ώρα που οι γηπεδούχοι δεν είχαν καμία επαφή με τα σουτ έξω από τα 6.75, αυτοί του Μαρκόπουλου κατάφερναν να βρίσκουν στόχο από καλάθια εντός παιδιάς και έφταναν στον στόχο τους που δεν ήταν άλλος από το να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Η αντεπίθεση διαρκείας τελικά έδωσε στον ΠΑΟΚ το ζητούμενο, αφού με ήρωα τον Σίμπερτ που 24 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη τον έβαλε μπροστά στο σκορ και τον Κόνιαρη που αμέσως μετά πέτυχε δύο βολές, επιβλήθηκε δεύτερη φορά φέτος του Άρη στο πρωτάθλημα και τον «καβάλησε» στην βαθμολογία, αφού αν και οι δυό τους έχουν 25 πόντους, διατηρεί το πλεονέκτημα λόγω των νικών στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 29-36, 44-45, 62-58

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 6, Μαργαρίτης 15 (8 ριμπ.), Σάιμπερτ 4, Πέινερς 13, Κλάντον 12 (15 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 2, Τσόχλας 7, ΜακΦάντεν 3, Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 6 (2), Τζένκινς 12 (4), Κάμινγκς 10 (1), Καββαδάς 2, Ντραγκίσεβιτς 5 (1), Τσαϊρέλης 4, Ζάρας 2, Μούρτος, Γκόρντον 7 (1), Γιάνκοβιτς, Τζάκσον 6.

ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Μπήκε στις προπονήσεις ο Κάλενς ενόψει ντέρμπι
Αλλαγή ώρας: Πότε γυρίζουμε τα ρολόγια μια ώρα μπροστά
Μιχάλης Φιλόπουλος: 17 χρόνια από τη δολοφονία του - Το μήνυμα Ερασιτέχνη και ΚΑΕ Παναθηναϊκός
Ο Κώστας Νικούλι στο ΟΠΑΠ Game Time: Για τη φιέστα της ΑΕΚ, το ντέρμπι με Ολυμπιακό και την τέχνη