Ολυμπιακός - Ρέθυμνο 83-58: Έκανε το χρέος του!

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε άνετα του Ρεθύμνου με σκορ 83-58 στο ΣΕΦ, φτάνοντας στην 10η νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League.

Η ομάδα του Πειραιά πέρασε ένα... ξεκούραστο απόγευμα στο ΣΕΦ και διεύρυνε σε 10-0 το αήττητο της στο πρωτάθλημα, έχοντας συνεχώς το προβάδισμα από την πρώτη περίοδο.

Ο Ολυμπιακός είχε καλά ποσοστά ευστοχίας και από τις δύο γραμμές του γηπέδου και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη, αν και σε κάποια διαστήματα έδειχνε να χαλαρώνει, κάτι που εκνεύρισε και τον Σφαιρόπουλο, που σε τάιμ άουτ της τρίτης περιόδου πέταξε το μπλοκάκι του στον πάγκο.

Με ρεσιτάλ παραγωγικότητας και άμυνας οι «ερυθρόλευκοι» χρειάστηκαν ένα μόλις δεκάλεπτο, το πρώτο, για να οικοδομήσουν μία διαφορά ασφαλείας και με συντήρηση δυνάμεων να μην απειληθούν μέχρι τη λήξη.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +13 (31-18), αξιοποιώντας τους αιφνιδιασμούς και τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας του κοντά στο καλάθι.

Με την εικόνα του παιχνιδιού να μην αλλάζει ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι πρωταθλητές Ελλάδας κράτησαν τους φιλοξενούμενους στους 10 πόντους και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +22 (50-28), χωρίς να κοιτάξουν πίσω...

Ο επιθετικός πλουρασιμός των γηπεδούχων (σκόραραν όλοι πλην του Αγραβάνη, ενώ μόνο ο Παπαπέτρου ήταν διψήφιος), ήταν το στοιχείο που έκανε εύκολη τη ζωή των Πειραιωτών στο σημερινό παιχνίδι και τους οδήγησε σε μία άνετη νίκη επί του Ρεθύμνου, που υπέστη την πέμπτη εκτός έδρας ήττα του σε έξι εκτός έδρας αναμετρήσεις.

Πρώτος σκόρερ των πρωταθλητών Ελλάδας ο Ιωάννης Παπαπέτρου (13π.), με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να ξεκουράζει τους βασικούς και να προφυλάσσει τον Βαγγέλη Μάντζαρη (εκτός 12άδας), ο οποίος ταλαιπωρήθηκε από διάταση στον αριστερό προσαγωγό.

Από το Ρέθυμνο ξεχώρισαν οι Γιαννόπουλος (16π.), Φιτζπάτρικ (11π.) και Άρνολντ (11π.). Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν την προσοχή τους στη δύσκολη αποστολή στο Κάουνας, απέναντι στην Ζαλγκίρις, για την 12η αγωνιστική της Euroleague (15/12, 20:00).

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 50-28, 63-46, 83-58

Τσάβες: «Στόχος πάντα να κερδίζουμε»
Ολυμπιακός: Πάει Τορίνο ο Μαρινάκης
ΑΕΚ: Οι προβληματισμοί Χιμένεθ για Ολυμπιακό
Παναθηναϊκός Superfoods: Φορτσάρει για την πρόβα με Εφές
Τεράστια η ανταπόκριση για τη 10χρονη Νεφέλη - Συγκεντρώθηκαν τα χρήματα
Είδηση - «βόμβα»: Αλλάζουν τα όρια ταχύτητας στις Εθνικές Οδούς!
Νέες σοκαριστικές λεπτομέρειες: Οι οδηγίες του GPS προκάλεσαν το πολύνεκρο τροχαίο στη Θεσσαλονίκη;
Σεισμός Μεξικό: Δεκάδες νεκροί και εγκλωβισμένοι σε φλεγόμενα κτήρια (pics+vid)