ΠΑΟΚ: Στη δεύτερη παράταση την Αλ Ριάντι (photos)

Δύο παρατάσεις χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Αλ Ριάντι, με 98-92, στο «Πέτρος Οικονομάκης».

Οι Θεσσαλονικείς έδειξαν σημάδια κούρασης, χωρίς αυτό να σημαίνει πως το έβαλαν κάτω. Κατάφεραν όχι απλώς να πάνε το φιλικό στη δεύτερη παράταση (77-77 κ.α., 85-85 α’ παρ.), αλλά και να φθάσουν στην άτυπη νίκη. Στην κανονική διάρκεια ο «Δικέφαλος του Βορρά» ισοφάρισε με μακρινό σουτ του Κώστα Χαραλαμπίδη, ενώ στην πρώτη παράταση ήταν η πρωταθλήτρια Λιβάνου εκείνη που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε να διαμορφώσει το 85-85, χωρίς ωστόσο να μπορέσει να πάρει και τη νίκη, αφού στην τελευταία επίθεσή της έκανε λάθος. Στη δεύτερη παράταση, Χαραλαμπίδης και Τζέικ Όντουμ «καθάρισαν» για την ελληνική ομάδα.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκε 20-13 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Κέβιν Λάνγκφορντ. Η Αλ Ριάντι, όμως, αντέδρασε και πήρε το προβάδισμα στη λήξη του ημιχρόνου, με 37-34, ενώ διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο (56-62). Οι Λιβανέζοι, μάλιστα, κατάφεραν να προηγηθούν και με διαφορά δέκα πόντων (61-71), αλλά ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο παιχνίδι κι έκανε την ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 20-13, 34-37, 56-62, 77-77 (κ.α.), 85-85 (α’ παρ.), 98-92.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κάρτερ 18 (3), Χαραλαμπίδης 20 (3), Λιάπης 4, Κακαρούδης 3 (1), Τσόχλας, Δέδας 9 (2), Σαλούστρος 4, Μαργαρίτης 5, Λάνγκφορντ 12 (2), Βον 11, Όντουμ 12.
Αλ Ριάντι (Σούμποτιτς): Αμπντελνούρ 6, Σαούντ 11 (2), Μαχμούντ, Φαχρεντίν, Ρατς 21 (1), Ιμπραήμ, Αχμάντ 21 (1), Αϊντάρ 14 (3), Γουντς 13, Γκαφάρι 4, Μαρτίνεθ, Αρακζί 2.