Ίκαρος Χαλκίδας: Νίκη-ανάσα επί της Κηφισιάς (photos)

Βαθιά βαθμολογική ανάσα, στη μάχη που δίνει για σωτηρία, πήρε ο Ίκαρος Χαλκίδας με τη νίκη του με 83-81 επί της Κηφισιάς.

Το ευβοϊκό συγκρότημα ξεκόλλησε από τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα, παίρνοντας σπουδαία νίκη απέναντι στη νεοφώτιστη αλλά και ισχυρή Κηφισιά. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Γιάννης Γκαγκαλούδης με 28 πόντους, ο οποίος είχε ακόμα οκτώ ασίστ, δύο ριμπάουντ και άλλα τόσα κλεψίματα. Με σπασμούς στη μέση αποχώρησε ο Ράιαν Ρίτσαρντς. Από τους ηττημένους, μία ομάδα μόνος του ήταν ο Τόνι Κρόκερ με 26 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ, δύο ασίστ κι ένα κλέψιμο.

Πόντο πόντο κινήθηκαν οι δύο αντίπαλο στην πρώτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με μικρή διαφορά, ενός τριπόντου (20-23), στο 10’. Με το Γιάννη Γκαγκαλούδη να παίρνει, επιθετικά, την ομάδα πάνω του ο Ίκαρος Χαλκίδας όχι απλώς πέρασε μπροστά στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά «έχτισε» και διαφορά εννέα πόντων (40-31), πριν ο Γιάννης Ψαθάς με λέι απ διαμορφώσει το σκορ του ημιχρόνου, 40-33. Ολοκληρωτική επιστροφή είχαμε για τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου στο δεύτερο μέρος. Βελτιώνοντας την άμυνά τους και ελέγχοντας τα ριμπάουντ μετέτρεψαν το τρίτο δεκάλεπτο σε δική τους υπόθεση (52-61 στο 30’). Το συγκρότημα του Θανάση Γιαπλέ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων, που εμφανίστηκαν ιδιαίτερα νευρικοί, ενώ καταναλώθηκε σε διαδοχικά άστοχα σουτ από την περιφέρεια. Ο νικητής, όμως, σε καμία περίπτωση δεν είχε κριθεί. Με το Γιάννη Γκαγκαλούδη να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ, άλλωστε, το παιχνίδι ξεκίνησε από την αρχή στο 32’ (61-61). Έχοντας τον κόσμο στο πλευρό του και την ψυχολογία πλέον υπέρ του ο Ίκαρος Χαλκίδας ξέφυγε εκ νέου, με 81-73, στο 39’. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για την ανατροπή, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να «μαζέψουν» την έκταση της ήττας τους.

Διαιτητές: Γκόντας, Σταματόπουλος, Β. Τσώνος.
Δεκάλεπτα: 20-23, 40-33, 52-61, 83-81.
Ίκαρος Χαλκίδας (Γιαπλές): Στρναντ, Ρόμπερσον 9 (1), Γούντολ 10 (1), Άσκα 16, Μανωλόπουλος, Σάτον 9, Γκαγκαλούδης 28 (2), Σπανός, Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Ρίτσαρντς 11 (3), Περσίδης
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς, Λιακόπουλος 4, Κρόκερ 26 (4), Κομποδιέτας, Σιούτης, Ψαθάς 2, Γκάρετ 2, Γουντς 10, Τσαλδάρης 10 (3), Αντεγκμπόγιε 7 (1), Κακιούζης 6, Μπάρλος 14 (3).

Δείτε αποκλειστικά βίντεο στο Onsports TV.

«Ασπίδα» Μελισσανίδη σε Αλμέιδα, «καμικάζι» Κόντης: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
Παναθηναϊκός AKTOR: Για «σκούπα» στη Θεσσαλονίκη με το μυαλό στο Final Four
NBA: Οι Πέισερς νίκησαν τους Νικς κι έστειλαν τη σειρά στο Game 7 – Δείτε τα highlights